Artykuły

Jelenia Góra. Wykład o początkach teatru publicznego u Norwida

23 listopada dr Agnieszka Wanicka z UJ wygłosi wykład "250 lat teatru publicznego okiem młodego widza".

250-lecie Teatru Publicznego w Polsce to święto, dzięki któremu Teatr im. Norwida przybliży historię teatru młodemu widzowi. Dlatego przy wsparciu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie organizuje cykl wydarzeń, których celem jest zainteresowanie młodzieży historią teatru w Polsce.

Dr Agnieszka Wanicka (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) 23 listopada na Dużej Scenie o godz. 12:00 zaprezentuje wykład na temat początków teatru publicznego w Polsce, bazujący na ciekawostkach i fascynujących faktach. Na wydarzenie Teatr zaprasza nie tylko młodzież, ale i jeleniogórskich teatromanów.

W Jeleniej Górze pojawi się również akcja plakatowa nawiązująca do tego wydarzenia.

***

dr Agnieszka Wanicka - asystent w Katedrze Teatru i Dramatu od 2012 roku. Historyk teatru. Jej zainteresowania badawcze obejmują sztukę aktorską przełomu XIX i XX wieku, reżyserię, fotografię teatralną i sztukę filmową. Interesuje się także rozwijaniem warsztatu dokumentalisty, znajdując w sztuce dokumentacji oraz podobnym rodzaju wyobraźni i wrażliwości na szczegół podstawę łączącą zainteresowania historyczno-teatralne i filmowe. W 2009 roku uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, przygotowując rozprawę doktorską pt. Dramat i komedia Teatrów Warszawskich 1868-1880 pod kierunkiem prof. dr hab. Jana Michalika. Współautorka książki Polskie piśmiennictwo teatralne XIX wieku, t.1, W stronę praktyki - podręczniki sztuki aktorskiej (Kraków 2007). Obecnie pracuje nad monografią o Alojzym Żółkowskim i Warszawie jego czasów.

Prowadzi wykład z ikonografii teatralnej oraz ćwiczenia z historii teatru polskiego.

Akcja współfinansowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji