Artykuły

Warszawa. Dialogi o teatrze Samuela Becketta w Polskim

Teatr Polski i Ambasada Irlandii w Polsce zapraszają 24 listopada o 19.00 na dyskusję wokół książki "Jesteście na ziemi, na to rady nie ma! Dialogi o teatrze Samuela Becketta" autorstwa Antoniego Libery i Janusza Pydy OP.

Czy rzeczywiście żyjemy w epoce postchrześcijańskiej, jak zdawał się to widzieć wątpiący Samuel Beckett, jeden z największych, a zarazem najbardziej radykalnych pisarzy XX wieku, wielojęzyczny Irlandczyk, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1969?

Czy rzeczywiście Człowiek to "bezdomny" w kosmosie - istota porzucona, zapomniana, wyklęta, nad którą nikt nie czuwa i nikt się nie zmiłuje? Czy nie ma dla niego ratunku, pocieszenia, zbawienia? Czy Ziemia to raczej piekło, a nie droga czyśćcowa prowadząca do Nieba? Czy los rodzaju ludzkiego to jedynie męczarnia, miotanie się w ciemności - krzyż pospolity, tortura, a nie Krzyż Odkupienia? (z materiałów Wydawcy)

Zapraszamy na spotkanie wokół książki Antoniego Libery i Janusza Pydy OP "Jesteście na ziemi, na to rady nie ma! Dialogi o teatrze Samuela Becketta", wydanej przez Fundację Dominikańskie Studium Filozofii i Teologii.

Dyskusji prowadzonej przez Janusza Majcherka towarzyszyć będzie publiczna lektura wybranych tekstów Samuela Becketta w wykonaniu Ambasadora Irlandii w Polsce, Gerarda Keowna oraz Andrzeja Seweryna i Jarosława Gajewskiego, odtwórców ról Hamma i Clova w granej w Teatrze Polskim "Końcówce" Samuela Becketta w reż. Antoniego Libery.

Najwyższy podziw budzi rzetelność i skrupulatność, z jaką Antoni Libera i Janusz Pyda prowadzą swoje rozmowy. Prowadzą je w duchu iście Beckettowskim - ich rozmowy to kompetentne i beztendencyjne odsłanianie tego, co w tych utworach się znajduje. Szczególna wartość tych dialogów płynie stąd, że obu rozmówców łączy fascynacja twórczością Becketta, a zarazem różni ich światopogląd. Przy czym szanują wzajemnie swoje punkty widzenia. A nawet gdy dochodzi między nimi do sporu, czynią to z taką kulturą i wdziękiem, że zapewne nie każdy czytelnik zauważy, że się kłócą. Tak bardzo nastawieni są na to, by pomóc zrozumieć, co ten wielki pisarz ma do powiedzenia naszej epoce. (z posłowia o. prof. Jacka Salija OP)

***

Antoni Libera (1949) - pisarz, tłumacz, reżyser teatralny. Przełożył m. in. wszystkie dramaty Samuela Becketta, które również wystawiał, w kraju i za granicą, oraz tragedie Sofoklesa i Szekspira, a także poezje Holderlina i Kawafisa. Autor powieści "Madame" (1998), przełożonej na dwadzieścia języków - laureatki konkursu wydawnictwa Znak i finalistki międzynarodowej IMPAC Dublin Literary Award 2002. W 2009 wydał opowieść autobiograficzną "Godot i jego cień" o swojej fascynacji twórczością i osobą Becketta, a w 2013 nakładem Wydawnictwa Więź - tryptyk nowelistyczny "Niech się panu darzy".

Janusz Pyda OP (1980) - dominikanin, wykładowca filozofii i teologii dogmatycznej w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów, duszpasterz akademicki w legendarnej krakowskiej "Beczce". Wydał "Listy starego anioła do młodego, Dzień z życia diabła. Podręcznik kuszenia" i "Listy Kasjela". Współtłumacz i redaktor "Kwestii dyskutowanych o mocy Boga" św. Tomasza z Akwinu.

24 listopada, godz. 19.00, Foyer Dużej Sceny. Wstęp wolny. Uwaga: bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Teatru.

Współorganizatorem spotkania jest Ambasada Irlandii w Polsce.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji