Artykuły

Łódź. Opera dla dzieci w Wielkim

Wiele osób sądzi, że opera to baśń dla dorosłych. Nie zawsze: opera może być też prawdą dla dzieci. Tak, jak "Mały kominiarczyk" Benjamina Brittena przygotowany Teatrze Wielkim.

Dlaczego prawda? - Ta historia opowiada o potrzebie przyjaźni i dobra, wrażliwości i wzajemnej pomocy. To dzisiaj szalenie niemodne, ale ciągle prawdziwe - mówi Robert Skolmowski, reżyser. A dlaczego dla dzieci? Tu trzeba już sięgnąć do życiorysu kompozytora. W 1948 r., na inaugurację pierwszego festiwalu w Aldeburghu, Britten napisał kantatę "Saint Nicolas" przedstawiającą legendarne dzieje św. Mikołaja. Powodzenie tego utworu skłoniło Brittena do kontynuowania nurtu twórczości dziecięcej - i w ten sposób powstał "Mały kominiarczyk".

Opera jest podzielona na dwie części. Pierwsza, zatytułowana po angielsku "Let's make an opera", wprowadza młodych widzów w proces tworzenia dzieła scenicznego. Dzieci wcielają się w role kompozytorów, librecistów, scenarzystów, reżyserów. Gdy opera jest gotowa, przeprowadzają próbę, włączając w nią publiczność. Dzieci na widowni uczą się kilku piosenek, które przydadzą się za chwilę, w drugiej części przedstawienia.

Po przerwie następuje "premiera". Akcja rozgrywa się w zamożnym angielskim domu. Grupa dzieci ratuje z opresji małego kominiarczyka Sama, który utknął w kominie. Chłopiec, opuszczony przez ubogich rodziców, musi pracować ponad siły. Dzieci postanawiają ukryć nieszczęśnika, by nie trafił z powrotem w ręce okrutnych kominiarzy i nieczułej gospodyni. Sama, ukrytego w skrzyni z zabawkami, wysyłają do pobliskiego Woodbrigde, gdzie trafia do ludzi o dobrych sercach.

W przedstawieniu występuje 24 dzieci w wieku od 7 do 14, wybranych podczas castingu. Próby trwały od początku stycznia, najbardziej intensywne w czasie ferii. Młodzi aktorzy do występu na profesjonalnej scenie musieli nauczyć się dykcji, emisji głosu, gry aktorskiej. Pracowali z nimi, obok reżysera, dyrygent Piotr Wujtewicz oraz Elżbieta Sobieraj, która odpowiada za przygotowanie wokalne dzieci. W roli tytułowej w sobotę wystąpi Filip Rurak, w niedzielę - Adam Suga. Julię zagra Anita Browarska, następnego dnia Aleksandra Świderek. W "Kominiarczyku" występują też dorośli aktorzy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji