Artykuły

Gdańsk. Artyści Teatru Wybrzeże z nominacjami

Katarzyna Dałek, Michał Jaros i Ewelina Marciniak zostali nominowani do Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Zwycięzców poznamy 27 listopada w gdańskim Klubie Żak.

Prestiżowy lokalny laur dla artystów, animatorów, aktywistów, działających na lokalnym polu, ale często mogących się już poszczycić osiągnięciami i popularnością znacznie przekraczającymi lokalne granice.

Jury ocenia szczególne osiągnięcia artystyczne kandydata z okresu trzech ostatnich lat, łącznie z rokiem przyznawania nagrody. Nominowany w momencie zgłoszenia nie może przekroczyć 35. roku życia. Od kilku lat laur otrzymują cztery osoby - trzy wybierane są przez kapitułę, w skład której wchodzą przedstawiciele władz miasta, instytucji kulturalnych, a także laureaci z lat ubiegłych, czwarta zaś wskazywana jest przez czytelników Gazety Wyborczej w plebiscycie SMS-owym. Uroczyste ogłoszenie werdyktu oraz wręczenie nagród odbędzie się 27 listopada w gdańskim Klubie Żak.

O NOMINOWANYCH

Katarzyna Dałek (ur. 1987) - aktorka. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Uczęszczała do Szkoły Muzycznej II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Łodzi na wydział wokalny. Występowała m.in. w Teatrze Logos i Teatrze Studyjnym w Łodzi, Teatrze Polskim i Teatrze Wielkim w Poznaniu, w Teatrze im. Jaracza w Łodzi oraz w Teatrze Narodowym w Warszawie. Od 2012 roku aktorka Teatru Wybrzeże. Laureatka wielu nagród artystycznych, m.in. nagrody aktorskiej na 53. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych za rolę Pauli w "Amatorkach" oraz nagrody aktorskiej na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych za rolę Soni w "Płatonowie". Nominowana do prestiżowej nagrody im. Zelwerowicza za rolę Isabel Archer w "Portrecie damy".

Michał Jaros (ur. 1987) - aktor. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W sezonie 2010/2011 aktor Teatru Bagatela w Krakowie. Od 2012 roku etatowy aktor Teatru Wybrzeże. Za rolę młodszego Broniewskiego otrzymał nominację do prestiżowej nagrody im. Zelwerowicza i tytuł jednej z najlepszych męskich kreacji w ankiecie miesięcznika Teatr, a także nagrodę Teatralną Marszałka Województwa. Za rolę tytułową w spektaklu "Płatonow" został uhonorowany nagrodą aktorską na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

--

Ewelina Marciniak (ur. 1984) - etatowa reżyserka Teatru Wybrzeże. Studentka V roku reżyserii krakowskiej PWST, absolwentka dramatologii i europeistyki UJ. Wyreżyserowała m.in. "Zbrodnię" Michała Buszewicza, za którą otrzymała nagrodę na 17. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i 11. Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, oraz "Nowe wyzwolenie" Stanisława Ignacego Witkiewicza za które zdobyła główną nagrodę na 2. edycji Koszalińskich Konfrontacji Młodych m-teatr. Marciniak jest również laureatką Talentu Trójki w kategorii Teatr. W Teatrze Wybrzeże Ewelina Marciniak wyreżyserowała szeroko komentowane i nagradzane "Amatorki" Elfriede Jelinek (m.in. Główna Nagroda dla najlepszego spektaklu na 48. edycji Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT), kontrowersyjny "Ciąg" Michała Buszewicza oraz znakomity "Portret damy" Henry'ego Jamesa za który została nominowana do prestiżowej nagrody im. Konrada Swinarskiego oraz otrzymała Nagrodę publiczności oraz Nagrodę Dziennikarzy na 17. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje.

GŁOSOWANIE

Głosowanie na nominowanych odbywa się w systemie SMS-owym. Aby zagłosować na Katarzyną Dałek należy wysłać SMS na numer 71466 o treści MTK.03. Aby zagłosować na Michała Jarosa należy wysłać SMS na numer 71466 o treści MTK.06. Aby zagłosować na Ewelinę Marciniak należy wysłać SMS na numer 71466 o treści MTK.12. Koszt wysłania jednego SMS-a to 1,23 zł brutto. Głosowanie potrwa do 26 listopada do godziny 23.59.

Na zdjęciu: Ewelina Marciniak

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji