Artykuły

Warszawa. W grudniu spektakl "Jerome Bel" w Teatrze Soho

Nowy Teatr zaprasza 11 i 12 grudnia do Teatru Soho na spektakl "Jerome Bel".

Przedstawienie założycielskie dla teatru nietańca Jerome'a Bela i jeden z pierwszych manifestów dotyczących jego języka teatralnego. Przedstawienie będące w repertuarze Bela od dwudziestu lat nadal otwiera nowe perspektywy dla performance'u odsyłając do źródeł antropologii. To prywatny taneczny manifest artysty.

Jerome Bel pokazuje ciało w całej jego prostocie i funkcjonalności, pozwalając i tancerzowi i widzowi wejść w bardzo głębokie emocje.

Żeby poznać teatr Jerome'a Bela najlepiej zacząć od spektaklu "Jerome Bel". To wydaje się logiczne.

***

"Jerome Bel" (1995)

choreografia: Jerome Bel

występują: Claire Haenni, Michele Bargues, Eric Affergan, Yseult Roch, Frederic Seguette

czas trwania: 50 minut

Jerome Bel (1964) - tancerz i choreograf, którego znakiem rozpoznawczym jest nietaniec. Nazywany jest filozofem tańca, już od wczesnych realizacji interesował się granicami teatralnego przedstawienia. W tworzonych przez niego choreografiach reguły tańca i teatru traktowane są jak składnia języka, który poddawany jest analizie a następnie wprowadzany do gry. Jego spektakle, wykonywane z użyciem tańca i słowa przez profesjonalistów i amatorów można postrzegać także jako głos za demokratyzacją tańca, odejściem od wirtuozerii wykonania jako celu sztuki.

Tworzy prowokacyjne i rozrywkowe przedstawienia inspirowane sztuką performansu, stawiające wyzwanie wielu konwencjom tanecznym. Poddaje w wątpliwość wiele przyzwyczajeń dotyczących tańca i teatru tańca wyprowadzając tę ściśle skodyfikowaną dziedzinę sztuki w rejony performansu. Projekcje jego spektakli są prezentowane w muzeach, teatrach, na biennale sztuk współczesnych. Bel otrzymał Bessie Award za "The Show Must go on" w 2005 roku. W 2008 roku otrzymał Routes Princess Margriet Award za "Pichet Klunchun and myself". Ostatni spektakl - "Disabeld Theater" wygrał Swiss Dance Awards.

11 i 12 grudnia, godz. 20.00, Teatr Soho/Studio Teatralne Koło, ul. Mińska 25, bilety: 40 i 25 zł

Dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji