Artykuły

Polskie Radio. Cielecka i Łukaszewicz w serialu o Iwaszkiewiczu

Dziś na antenie Trójki rusza serial radiowy o Jarosławie Iwaszkiewiczu. Od 9 do 25 listopada o godz. 11.50 Magdalena Cielecka i Olgierd Łukaszewicz wystąpią w pasjonującej opowieści o życiu codziennym i intymności Jarosława Iwaszkiewicza.

Pisarz był jednym z najsłynniejszych i budzących kontrowersje polskich autorów XX w. Serial został wyreżyserowany na podstawie opublikowanej właśnie książki "RZECZY. Iwaszkiewicz intymnie" Anny Król.

Magdalena Cielecka wystąpi w roli młodej kobiety, która 35 lat po śmierci pisarza zaczyna interesować się jego życiem i próbuje zgłębić tajemnice jego prywatności. Choć nigdy się nie spotkali, wyrusza w przeszłość, by dzięki zmysłowości i wyobraźni zbliżyć się do prawdy o tym, jakim był człowiekiem. Otwiera szafę Iwaszkiewicza - z czułością i fascynacją przegląda podszewki garniturów, kolekcję zielonych krawatów, ulubiony płaszcz. Przypadkowa wizyta w domu autora przemienia się w długie poszukiwania.

Narratorka zagląda do szuflad i puzderek, studiuje setki tytułowych "RZECZY", które pisarz - zbieracz pozostawił po sobie. Z tych drobiazgów, szpargałów i nieznanych wcześniej zapisków układa na nowo, po swojemu opowieść o wybitnym autorze i intrygującym mężczyźnie.

W rolę Jarosława Iwaszkiewicza wcieli się Olgierd Łukaszewicz. Pisarz przez blisko 60 lat był kochającym mężem, ale i kochliwym mężczyzną uwikłanym w homoseksualne miłości. Politykiem i działaczem, ale też pełnym kompleksów, niepewnym siebie mężczyzną. Był celebrytą i dyplomatą, ale zdarzało się, że pożyczał od służby na bilet kolejowy. Był otoczony ludźmi, ale najbardziej ufał psom.

Łukaszewicz przybliży Iwaszkiewicza na różnych etapach życia i w prywatnych chwilach - podczas rozmów z żoną, samotnych rozmyślań, sporów z przyjaciółmi.

Serial "RZECZY. Iwaszkiewicz intymnie" to poruszająca podróż przez zdarzenia rozgrywające się na przestrzeni kilkudziesięciu lat i w wielu miejscach: od Stawiska po Kopenhagę, od Zakopanego po szpital gruźliczy w Turczynku.

To pierwsza tak osobista opowieść o autorze "Tataraku" oraz "Sławy i chwały". Dwoje świetnych aktorów poprowadzi przez intensywną i splątaną biografię.

***

Serial wedłgu "RZECZY. Iwaszkiewicz intymnie" Anny Król

Emisja na antenie Trójki.

Od poniedziałku do piątku o godz. 11.50 od 9 do 25 listopada 2015 r.

Czytają: Magdalena Cielecka i Olgierd Łukaszewicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji