Artykuły

Katowice. Dwa spektakle "Reaktora" na Interpretacjach

Inqbator Teatralny zaprasza na wydarzenia "Reaktora Katowice". 12 listopada - spektakl "Soup City..." (zwycięzca Konkursu Teatr Dzielnicowy), a 14 listopada - "Witom_Żegnom" w reż. Remigiusza Brzyka, z udziałem 45-osobowej orkiestry górniczej.

Zwycięzca 2. edycji Konkursu Teatr Dzielnicowy

Klika Production - "Soup City sprawa Charliego Brokuła"

Miejsce: Centrum Kultury Katowice, sala 211

Kiedy: 12 listopada, 20:00

Marcellus Ogorek powraca do Soup City!

Czy nadinspektor Charlie Brokuł ocali miasto przed jego zepsutymi zębami? Czy Susie Kalarepka odnajdzie swojego ukochanego wśród lasu karczochow? I w jaki sposob może przeszkodzić im Stevie Burak? Gdy gra toczy się o najsmaczniejsze kąski nikt nie wstrzymuje się przed sięgnieciem po cały kuchenny arsenał a zemsta serwowana jest nie tylko na zimno, ale także na ciepło, w mundurkach i z zestawem sałatek.

"Soup City" jest spektaklem noir dla całej rodziny - można o nim mowić jako o "familijnym kryminale", któremu tempo nadaje trzyosobowy zespół jazzowy z całej Europy i trojka żywiołowych młodych aktorów - absolwentów i adeptów Wydziału Lalkarskiego Akademii Teatralnej w Warszawie, filii w Białymstoku.

***

"Witom_Żegnom"

Fenomen Orkiestr Górniczych

"Muzyczność górnośląska ma swą tradycję. Przynajmniej dwustuletnią. I swój początek. Gdyż wszystko zaczęło się od wentyla... Od pruskiej industrializacji Górnego Śląska, parowej maszyny i właśnie wentyla. Górny Śląsk składa się tak samo z melodii i rytmu, jak z dymu, pary i dmuchania. Nie jestem pewien, czy bez dęcia mógłby Górny Śląsk w ogóle istnieć." (fragment tekstu prof. Zbigniewa Kadłubka)

Projekt społeczny "Witom_Żegnom" jest próbą ujęcia fenomenu orkiestr dętych na Śląsku, które przybierają formę ruchu społeczno - artystycznego. Fundamentem działalności orkiestr jest wspólna idea muzykowania połączona z ponadpokoleniowymi tradycjami. Niejednokrotnie w tych formacjach grywały całe rodziny, a umiejętności muzyczne przekazywane były z ojców na synów.  Dzisiaj w orkiestrach grają również kobiety. O kształcie i kierunku rozwoju orkiestr decydują pokolenia wybitnych kapelmistrzów. Niezwykłym zjawiskiem jest fakt, że orkiestry dęte górnicze mimo zamknięcia kopalń - grają dalej!

"Witom_Żegnom" 2015

Reżyseria Remigiusz Brzyk

Premiera 14 listopada 2015, godz.: 17:00

Centrum Kultury Katowice, im.: Krystyny Bochenek

Czas: 80 minut

Spektakl opiera się na sile 45-osobowej orkiestry górniczej, dzisiaj po zamknięciu kopalni - jest to orkiestra dęta, jednak jej członkowie ciągle grają w mundurach górniczych. Jest to świadectwo tożsamości, przywiązania i szacunku do ziemi, tradycji Górnego Śląska.

Silnym kontrapunktem muzycznej narracji jest obecność profesora Zbigniewa Kadłubka, który występuję w swojej roli - wykładowcy, akademika, miłośnika Śląska. Referat profesora to pełna pasji, niezwykłych faktów opowieść o śląskiej codzienności i żywą obecnością orkiestr.

"Witom_Żegnom" - taka to orkiestra, mówi kapelmistrz Stefan Łebek, orkiestra nie śpi, orkiestra się bawi -w uroczystościach narodzin, świąt kościelnych i świeckich, podczas ślubów ale i pogrzebów zawsze towarzyszyła Ślązakom. Jej siła w jakimś sensie wzięła się z pracy maszyn, z wentyla Orkiestra zagłuszała nie tylko huk maszyn, podziemnego hadesu, ciężkiej fizycznej pracy, ale była też aktem niezgody, protestem wobec obcości.

Do spektaklu przygotowania trwały od ponad roku, zebrane historie, nagrania z członkami orkiestr stały się szkieletem scenariusza i są autentycznym zapisem jej bohaterów.

Orkiestra na scenie mówi za pomocą instrumentów, ich głosem jest aktor, Marcin Gaweł współtwórca spektaklu, tu w roli Białego, Genius Loci orkiestr.

Reżyserem spektaklu jest Remigiusz Brzyk, jeden z najciekawszych reżyserów dzisiejszej sceny teatralnej w Polsce. Laureat wielu nagród, autor głośnego "Korzeńca". Jedyny twórca, który dwukrotnie otrzymał prestiżową nagrodę - Laur Konrada na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskie Interpretacje w Katowicach, w roku 2014 za spektakl "Koń, kobieta i kanarek". Pierwsze teatralne szlify zdobywał u boku Krystiana Lupy. Na teatralnym koncie Remigiusza Brzyka jest wielka literatura klasyczna, polityczne bulwarówki i kryminały.

Współpraca: Marcin Gaweł, Zbigniew Kadłubek, Karolina Pospiszil, Iwona Woźniak, Maciej Dziaczko, Sandra Staletowicz, Orkiestra Dęta KWK "Katowice" a także Śląskie Orkiestry Górnicze, Fundacja Szafa Gra, Inqubator Teatralny

***

REAKTOR KATOWICE to projekt społeczno-artystyczny, który od 2014 r. towarzyszy Ogólnopolskiemu Festiwalowi Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. To cykliczne spektakle, koncerty, warsztaty, spotkania i inne działania zlokalizowane w różnych dzielnicach Katowic. Fundacja FOMA, inicjator przedsięwzięcia, koncentruje się na procesie budowania relacji, szczególnie poprzez działanie w lokalnych społecznościach.

* 12 listopada - 20:00 - Centrum Kultury Katowice, sala 211, pl. Sejmu Śląskiego - TEATR DZIELNICOWY/ INQUBATOR TEATRALNY - Klica Production - "Soup City: Ostatnia Sprawa Charliego Brokuła"

* 14 listopada - 17:00 - Centrum Kultury Katowice, Sala Koncertowa, pl. Sejmu Śląskiego - "WITOM_ŻEGNOM Fenomen Orkiestr Górniczych "

Wstęp na wydarzenia organizowane w ramach REAKTOR Katowice jest BEZPŁATNY. Należy jedynie w Centrum Kultury Katowice odebrać darmową wejściówkę.

* 15 listopada - 10:00 - 16:00 - Pałac Młodzieży - Warsztaty Mistrzowskie z Sebastianem Majewskim - rekrutacja trwa do 12 listopada, zgłoszenia należy wysyłać na adres: slpt@szafagra.org

***

INQUBATOR TEATRALNY to platforma skierowana do młodych grup teatralnych, której celem jest inicjowanie wymiany doświadczeń i budowanie sieci artystów teatralnych. W swoich działaniach koncentruje się na promowaniu i wspieraniu działalności teatrów amatorskich i offowych. Podczas 3-letniej działalności zdążył zaistnieć w teatralnych realiach, jako medium skupiające aktywnych twórców i widzów teatralnych. INQUBATOR TEATRALNY tworzy trójka pasjonatów - Jagoda Stuła, Marcin Musialik, Filip Pawlak.

TEATR DZIELNICOWY to kontynuacja cyklu spotkań teatralnych w dzielnicach Katowic, który swój początek miał podczas pierwszej edycji Reaktora Katowice.

W tym roku TEATR DZIELNICOWY przybrał formę konkursu, spośród 22 nadesłanych spektakli zostało wyłonionych 4, które zaprezentowano w różnych dzielnicach miasta. Najlepszy spektakl, wybrany przez społeczne jury w składzie: Marta Odziomek, Anna Duda, Agata Kędzia, Marcin Błaszczyk, Wojciech Jakubiec, zostanie pokazany podczas tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE.

REAKTOR KATOWICE to projekt społeczno-artystyczny, który od 2014 r. towarzyszy Ogólnopolskiemu Festiwalowi Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. To cykliczne spektakle, koncerty, warsztaty, spotkania i inne działania zlokalizowane w różnych dzielnicach Katowic. Fundacja FOMA, inicjator przedsięwzięcia, koncentruje się na procesie budowania relacji, szczególnie poprzez działanie w lokalnych społecznościach.

Projekt REAKTOR KATOWICE jest odpowiedzią na szczególną sytuację współczesnego człowieka w kontekście towarzyszących mu dziś przemian społecznych, technologicznych, cywilizacyjnych. To początek procesu budowania i zacieśniania więzi międzyludzkich w społeczności miejskiej w specyficznej strukturze postindustrialnej aglomeracji.

W REAKTORZE wszyscy uczymy się od siebie - rozumienia potrzeb, odszyfrowywania znaczenia sztuki, która ostatnio w ogólnej opinii oddaliła się od swoich odbiorców, zamykając się w hermetycznym i nieczytelnym świecie twórców. Chcemy odhermetyzować ten krąg, zmniejszać dystans i niwelować różnice między współczesnym twórcą i odbiorcą.

Projekt pomyślany, jako cykl zdarzeń niezamkniętych w ramach czasowych, to proces prezentujący działania artystów i aktywistów skupionych wokół Katowic, platforma łącząca i promująca aktywności, które często toczą się poza centrum uwagi.

Co roku w ramach projektu powstaje produkcja teatralna, w roku 2014 był to spektakl w reżyserii Jacka Jabrzyka oraz Sebastiana Majewskiego - DEZEMBER PALAST, proces nad kontrowersyjnym budynkiem, niegdyś siedzibą partii wybudowanym na zlecenie ówczesnego sekretarza - towarzysza Zdzisława Grudnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji