Artykuły

Olsztyn. Studencka premiera w Teatrze Jaracza

Sztuka "Tańce w Ballybeg" Briana Friela to pierwsza w tym sezonie propozycja dyplomowa słuchaczy IV roku Studium Aktorskiego im. A. Sewruka. - Przeszliśmy ze stanu studenta do stanu aktora - mówią.

- Czasami, kiedy znajdujemy się na zakręcie, szukamy swojej drogi albo próbujemy się dowiedzieć kim jesteśmy skąd w nas tyle melancholii czy niefrasobliwości, potrzebujemy wspomnień, powrotu do dzieciństwa, odnalezienia naszej własnej opowieści. To właśnie zdarza się narratorowi "Tańców w Ballybeg" - mówi o spektaklu Julia Wernio, reżyserka.

Narrator przywołuje historię lata 1936 r. Wraca do swojego dzieciństwa i wspomnień o ludziach, których już nie ma, czyli matce, ojcu i ciotkach oraz o miejscu, które już nie istnieje. Dzięki temu poszukuje własnej tożsamości, swojego miejsca we Wszechświecie.

W przedstawieniu występują słuchacze IV roku Studium Aktorskiego im. A. Sewruka, które działa przy Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie. To ich pierwszy, tzw. współczesny spektakl dyplomowy. Joanna Świrska, jedna z młodych aktorek opowiada, że na początku miała obawy związane z tak ważnym wydarzeniem. - Dostaliśmy jednak od pani reżyser dużą dozę wsparcia. W naszej świadomości jest to moment przejścia ze stanu studenta do stanu aktora - mówi.

Oprócz niej w "Tańcach..." będzie można zobaczyć Alicję Baran, Martę Jaszewską, Monikę Łyżwę, Dorotę Puziuk, Magdalenę Wojtachę, Mikołaja Kwiatkowskiego i Dariana Wiesnera.

Julia Wernio podkreśla, że sztuka nabrała specjalnego znaczenia, bo 2 października, w dniu, gdy młodzi ludzie rozpoczęli próby do "Tańców...", zmarł ich autor Brian Friel.

Premiera spektaklu 7 listopada o godz. 18 na Scenie u Sewruka. Bilety po 32 zł i 20 zł (ulgowe).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji