Artykuły

Gdańsk. Nowi tancerze w Bałtyckim Teatrze Tańca

Pięcioro nowych tancerzy tańczy w tym sezonie w Bałtyckim Teatrze Tańca. Czworo z nich wystąpi w najnowszej premierze BTT - "Fedrze", prezentowanej wraz z "Burzą" podczas wspólnego wieczoru od 7 listopada.

W porównaniu do poprzedniego sezonu, nie obejrzymy już w BTT Nikity Vasylenki i Jacopo Grabara, który udał się do Włoch, dołączając do zespołu imPerfect Dancers Company, w którym tańczy inny były tancerz BTT - Daniel Flores Pardo. Pomimo to zespół BTT wyraźnie się powiększył, bo pozyskano pięcioro nowych tancerzy, więc zespół Izadory Weiss liczy obecnie 23 osoby. Nowymi tancerzami BTT są: Anita Suzanne Gregory z Norwegii, Paula Tato Horcajo z Hiszpanii, Levente Bálint z Węgier oraz dwóch Włochów - Fabio De Rosa i Roberto Tallarigo.

- Bycie tancerzem BTT jest w dzisiejszym świecie tańca zaszczytem. Trzeba przejść kilka etapów, żeby go dostąpić. Pierwszy etap to casting, z którego Izadora Weiss wybiera kilka osób spośród setki przyjezdnych z całego świata. Drugi etap to miesiąc próbny, podczas którego wyjaśnia się, czy artysta tylko przygotował ciekawą solówkę na egzamin, czy też potrafi szybko uczyć się trudnej choreografii, jest wytrzymały kondycyjnie, spełnia wszystkie kryteria zdrowotne w czasie wszechstronnych badań lekarskich i potrafi odnaleźć się w międzynarodowym zespole, gdzie bardzo ważne są kryteria koleżeńskości. Trzeci etap to trwające kilka miesięcy wchodzenie w repertuar, otrzymywanie coraz trudniejszych zadań, borykanie się z niełatwym życiem w Trójmieście, jeśli dysponuje się tak skromnymi środkami finansowymi jak nasi początkujący tancerze - tłumaczy Marek Weiss, dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Dyrektor Weiss wskazuje powody częstych zmian w zespole.

- Ogromnym wyzwaniem jest dyscyplina pracy w BTT, gdzie próby trwają codziennie rano i wieczorem przez cały tydzień, a soboty i niedziele są przeważnie zajęte przez spektakle. Wielu artystów jest zupełnie nieprzygotowanych do takiego wysiłku i wyrzeczeń. Czasami ktoś nie wytrzymuje niesprzyjającego morskiego klimatu, który jest utrapieniem zwłaszcza dla przybyszów z ciepłych krajów. Czasami ktoś nie wytrzymuje samotności z dala od rodzinnego domu. Wreszcie bywa tak, że po kilku miesiącach ktoś daje się poznać od strony niełatwych cech swojego charakteru.

Nie tolerujemy żadnej szui w zespole. Stąd płynność kadr i zmiany w składzie tancerzy. Staram się to cierpliwie i wielokrotnie tłumaczyć, bo nie warto uporczywie doszukiwać się w tych zmianach skandalu, czy sensacji. Zapewniam, że im wyższa będzie ranga BTT, tym zmiany na jego obrzeżach będą szybsze i gwałtowniejsze. To praca na podobieństwo sportu. Wystarczy jakaś niefortunna niedyspozycja i artysta przestaje nadążać za peletonem. Na jego miejsce momentalnie pojawiają się nowi ochotnicy, którzy pragną zmierzyć się z wyzwaniem, jakie niesie ze sobą pasjonująca przygoda przynależności do naszej znakomitej drużyny - dodaje dyrektor Opery Bałtyckiej.

Czworo nowych tancerzy (Anitę Suzanne Gregory, Roberta Tallarigo, Levente Bálinta i Paulę Tato Horcajo) będzie można zobaczyć w "Fedrze". Obaj tancerze - Bálint i Tallarigo - zatańczą także w "Burzy".

- "Fedra" jest arcydziełem, które nie wymaga uzasadnienia, kiedy się nim zajmujemy. X Symfonia Mahlera jest arcydziełem tej samej klasy. Fascynacja Izadory Weiss wielkimi tematami i poważnymi emocjami, które budzą, jest konsekwentnym składnikiem jej drogi twórczej. Bałtycki Teatr Tańca podąża za nią tą drogą i obserwujemy z dumą, że zaszedł już bardzo wysoko. Mamy nadzieję, że kolejna premiera będzie potwierdzeniem wyjątkowej rangi artystycznej tego zespołu i dostarczy nam wszystkim niekłamanej satysfakcji - kończy Marek Weiss.

Premiera tego łączonego wieczoru odbędzie się 7 listopada.

Na zdjęciu: Paula Tato Horcajo (u góry po lewej), Anita Suzanne Gregory (po prawej), Roberto Tallarigo (na dole po lewej), Levente Balint (pośrodku) i Fabio De Rosa (po prawej)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji