Artykuły

Wrocław. Rejs przez ludzkie historie w pantomimie

Choć statek "Batory" nie pływa od ponad 40 lat, wrocławianie będą mogli śledzić losy jego pasażerów podczas spektaklu Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Na teatralnym pokładzie pojawią się artyści, politycy i zwykli ludzie, którzy popłyną do Ameryki po lepsze życie. Premiera "Batory_trans" w reżyserii Martyny Majewskiej w sylwestra.

Przedstawienie będzie oparte na książce Bożeny Aksamit "BATORY. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku". Autorka opowiada w niej historię polskiego transatlantyku, który przez 33 lata przewoził Polaków do Stanów Zjednoczonych. Podróżowali nim politycy i artyści tacy jak Hanka Ordonówna, Kalina Jędrusik i Adolf Dymsza. Rozegrały się na nim także sceny z filmu "Pasażerka" Andrzeja Munka, a swoje występy na pokładzie dały kabaret "Dudek" i zespół "Mazowsze".

Spektakl wyreżyseruje Martyna Majewska [na zdjęciu], której pomysł na inscenizację zwyciężył w Konkursie na Debiut Reżyserski, zorganizowanym przez Wrocławski Teatr Pantomimy. - Wyobraziłam sobie, że podczas długich rejsów na transatlantyku wytwarza się jakiś niezwykły świat. Lubię zamknięte przestrzenie, w których ludzie są tylko sami ze sobą - mówi Majewska. W swoim przedstawieniu zgromadzi bohaterów odmiennych profesji, pochodzących z różnych części Polski i czasów historycznych. Ma ich łączyć wyobrażenie o świecie, do którego zmierzają statkiem "Batory", amerykański sen. - Chcę się zastanowić nad polską imigracją, z jakich powodów ludzie wyjeżdżali z kraju - tłumaczy reżyserka. Nie zaczęła jeszcze prób z aktorami, bo kompletuje obsadę. - Na scenie wystąpi siedem osób. Zależy mi, żeby dobrze obsadzić role. To bardzo "mięsiste" postacie. Aktorzy będą musieli się w nich rozkochać - zapowiada.

Scenografię do spektaklu zrobi Anna Haudek. Ma ona konfrontować bezkres i grozę oceanu z bezpieczeństwem i przytulnością statku. Nie zostanie on jednak odwzorowany, ponieważ całość ma być metaforyczna i minimalistyczna. Muzykę przygotowuje Dawid Majewski - chce nawiązać w swoich kompozycjach do dźwięków, przy których bawili się prawdziwi pasażerowie "Batorego". Utwory będą wykonywane na żywo na kontrabasie, a towarzyszyć im będą elementy muzyki elektronicznej.

Próby przedstawienia "Batory_trans" zaczną się w listopadzie, a premiera odbędzie się w 31 grudnia o godz. 19 na Scenie na Świebodzkim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji