Artykuły

Warszawa. Zaduszkowy videokolaż Piotra Lachmanna w IT

Dziś o godz. 19 w Instytucie Teatralnym Piotr Lachmann pokaże swój videokolaż "Telepatyczne Zaduszki: Tadeusz Różewicz nie tylko o swoim teatrze". To zapis wieloletnich nagrań z Różewiczem, które rozpoczęły się w 1980.

Piotr Lachmann jest niemiecko-polskim poetą, eseistą, tłumaczem, autorem słuchowisk i utworów scenicznych. A także reżyserem, założycielem wraz z Jolantą Lothe Videoteatru "Poza" w Warszawie.

Swoją najnowszą pracę "Telepatyczne Zaduszki: Tadeusz Różewicz nie tylko o swoim teatrze" pokaże 2 listopada o godz. 19:00 w Instytucie Teatralnym. To videokolaż, dla którego mottem jest tytuł jednego z tomików Tadeusza Różewicza "Zawsze fragment". Składa się on z niemalże surowych fragmentów, niekiedy tylko po małych, montażowych ingerencjach. Praca powstała na bazie wieloletnich nagrań z Różewiczem, które rozpoczęły się w 1980. Tematyka teatralna pojawiała się w nagraniach spontanicznie, zgodnie z koncepcją "telepatycznej" współpracy. Mowa tu o teatrze w sensie metaforycznym, o teatrze globalnym, o teatrze polityki, teatrze historii. Rozmówcy zahaczają też o teatr tradycyjny i teatr współczesny, choćby innowacyjny videoteatr Piotra Lachmanna i Jolanty Lothe, a także teatr własny autora "Kartoteki", zarówno ten zrealizowany, jak i ten niezrealizowany; o teatr wirtualny, ukryty w poszczególnych utworach pozornie "czysto poetyckich", czekający na odkrycie przez innych twórców teatralnych i filmowych. W materiale pojawia się także obszerne wspomnienie o Helmucie Kajzarze, młodo zmarłym reżyserze i przyjacielu Różewicza. Wspólnie myśleli oni o teatrze nowego typu - "teatrze telepatycznym".

Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji