Artykuły

Gracze i Skrzypce Rotszylda

Oba dzieła łączy nazwisko kompo­zytora - Dymitra Szostakowicza. Opera "Gracze" oparte jest na tekście Gogola, zaś "Skrzypce Rotszylda" na opowiadaniu Czechowa. "Gra­czy" reżyseruje Andrzej Chyra to jego debiut jako reżysera opero­wego. Natomiast "Skrzypce Rotszylda" reżyseruje dyrektor Opery Bałtyckiej Marek Weiss. - Zaprosiłem do tej realizacji Andrzeja Chyrę, który wyróżnia się wśród polskich aktorów nie tylko wielkim talentem i popu­larnością, ale i tym, że jest zawo­dowym reżyserem i koneserem muzyki poważnej. Jego debiut operowy może się stać sensacją z powodu wspaniałych pomy­słów inscenizacyjnych i pasji, z jaką podchodzi do dzieł opero­wych, których jest unikatowym w swoim środowisku miłośnikiem - pisze na stronie opery dy­rektor Weiss.

Historia obu oper jest niezwy­kła. Benjamin Fleischmann był uczniem Dymitra Szosta­kowicza. Mistrz uważał go za ge­niusza. Namówił go na napisa­nie opery. Fleischmann wybrał opowiadanie Czechowa "Skrzy­pce Rotszylda". Naszkicował już nawet kilka fragmentów party­tur, ale kiedy wybuchła wojna młody, zadziorny kompozytor zgłosił się na ochotnika na front i wkrótce zginął.

Zrozpaczony Szostakowicz zabrał jego dzieło ze sobą wgłąb Syberii, gdzie wśród wielu in­nych prac zajmował się również pisaniem swojej nowej opery "Gracze" do dramatu Gogola. Pa­radoksalnie nie skończył własnego dzieła, ale uzupełnił i zorkiestrował partyturę swojego ucznia. Wiele lat później inny uczeń Szostakowicza, Krzysztof Meyer postanowił ukończyć "Graczy"...

W ten sposób mamy muzykę mistrza i jego dwóch wspania­łych uczniów, z których jeden przepadł w pomroce dziejów, a drugi stał się jednym z najwięk­szych twórców polskiej muzyki współczesnej.

"Gracze" to nie tyle opera, ile dramat muzyczny. Ciekawe, że w "Skrzypcach Rotszylda" nie ma kobiet. Jedynie w niezwykłym epizodzie ducha żony, nawie­dzającego głównego bohatera, wystąpi Ewa Marciniec

"Gracze" Dymitr Szostako­wicz/Krzysztof Meyer, (według tekstu Mikołaja Gogola). "Skrzypce Rotszylda" Benjamin Fleischmann (według Anto­niego Czechowa). Scenografię zaprojektowała Magdalena Ma­ciejewska. Zapowiada się wyjąt­kowy wieczór.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji