Artykuły

Warszawa. Wykład Doroty Sajewskiej w IT

Dziś o godz. 18 w Instytucie Teatralnym Dorota Sajewska wygłosi wykład pt. "Polskie Anioły Historii" w ramach cyklu "Nekroperformans".

Drugi z cyklu "Nekroperformans" wykład pt. "Polskie Anioły Historii" będzie refleksją na temat związku między wojną a emancypacją. Oś analizy stanowić będą figury żołnierzy Legionów Polskich, konstruujące się poprzez grę z tożsamością płciową i narodową: mężczyźni-żołnierze grający role żeńskie oraz przebrane za mężczyzn kobiety-żołnierki. Wykład przybliży fenomen teatrów frontowych działających w trakcie I wojny światowej jako zjawiska bezprecedensowego w dotychczasowej historii, a także ślady obecności wypracowanych w tych szczególnych warunkach strategii estetycznych w powojennym teatrze proletariackim.

Wstęp wolny.

***

"Nekroperformans. Kulturowa rekonstrukcja teatru Wielkiej Wojny" - to cykl wykładów dr Doroty Sajewskiej z IKP UW, które będą odbywały się w Instytucie Teatralnym od października 2015 do stycznia 2016. Badaczka, poddając krytycznej analizie biografie intelektualistów, artystów, żołnierzy i rewolucjonistów, spróbuje zaproponować projekt antropologii, ufundowany na doświadczeniu Wielkiej Wojny i zapisany w formule teatru nowoczesnego. Wykłady poprzedzą książkę Sajewskiej, którą w 2016 roku zainaugurowana zostanie seria wydawnicza Nowa Biblioteka Instytutu Teatralnego.

Cykl zainaugurowany został 8 października wykładem "Archiwum Wielkiej Wojny". Kolejny po październikowym wykład odbędzie się 26 listopada i dotyczyć będzie powojennego filmu, który w wyjątkowy sposób problematyzuje proces ożywiania nieożywionego.

***

Dr Dorota Sajewska - adiunkt w Zakładzie Teatru i Widowisk IKP UW. Zajmuje się problematyką medialności i polityczności teatru, a także współczesnymi teoriami dotyczącymi dokumentacji i performansu. W latach 2008-2012 zastępca dyrektora artystycznego Teatru Dramatycznego w Warszawie. Autorka tekstów o teatrze i scenariuszy teatralnych, przekładów współczesnych sztuk niemieckich oraz tekstów teoretycznych. Współtłumaczka książki Hansa-Thiesa Lehmanna "Teatr postdramatyczny". Autorka dwóch książek: "Chore sztuki. Choroba/tożsamość/dramat (2005) oraz "Pod okupacją mediów" (2012), współautorka i współredaktorka książki "RE//MIX. Performans i dokumentacja" (2014).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji