Artykuły

Potępienie Fausta

Na piątek, 19 grudnia, zapowiedziano polską premierę scenicznej wersji "Potępienia Fausta" Hectora Berlioza. Inscenizacja powstaje w koprodukcji z Los Angeles Opera według koncepcji Achima Freyera oraz w jego reżyserii i z jego dekoracjami. Kierownictwo mu­zyczne sprawuje dyrektor Jacek Kaspszyk.

Dzieło to, określane mianem kantaty lub legendy dramatycznej, powsta­wało stopniowo w latach 1828-1845, a jego literackim pierwowzo­rem było francuskie tłumaczenie "Fausta" J.W. Goethego.

W grudniu 1846 roku kompozytor w paryskiej Salle Favart dyrygował prawykonaniem koncertowym "Po­tępienia Fausta". Niestety, była to kompletna klapa, która na dodatek wpędziła go w potężne długi. Za ży­cia kompozytora dzieła już nie wyko­nywano. Dopiero kilkanaście lat po śmierci Berlioza, w 1878 roku, "Po­tępienie Fausta" wykonano w Pary­żu. Później zainteresował się nim dy­rygent Raoul Gunsbourg, który w lu­tym 1893 roku na scenie Opery Monte Carlo przygotował premierę scenicznej wersji. I to okazało się momentem przełomowym. Głośny sukces sprawił, że niemal zupełnie już zapomniane dzieło Berlioza szyb­ko zdobyło światowe uznanie.

Dzisiaj "Potępienie Fausta" wyko­nywane jest najczęściej w wersji koncertowej, chociaż od kilku lat można je niekiedy spotkać w wersji scenicznej. W czerwcu 1983 roku, w stulecie pierwszej premiery sce­nicznej, zostało zrealizowane przez Gotza Friedricha na scenie berlińskiej Deutsche Oper.

Polscy melomani nie mieli dotych­czas wielkich możliwości poznania tego dzieła pojawiającego się bar­dzo rzadko na estradach naszych fil­harmonii.

Przygotowywana w Operze Naro­dowej inscenizacja jest pierwszą próbą wprowadzenia "Potępienia Fausta" na nasze sceny operowe. Premiera realizowana jest w między­narodowej obsadzie.

W partii Małgorzaty wystąpią na zmianę Małgorzata Walewska i Eleni Matos, a Mefista - Marcel Vanaud i Adam Kruszewski. Rolę Brandera powierzono Piotrowi Nowackiemu. Partię tytułowego Fausta zaśpiewa Marcello Bedoni.

W tym miesiącu przewidziano tyl­ko dwa przedstawienia premierowe -19 i 21 grudnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji