Artykuły

Płock. Premiera "Wyspy Hobsona" na Festiwalu Themersonów

Sensacyjną, pełną ironii, groteski i czarnego humoru opowieść o mieszkańcach i rezydentach wyspy Hobsona, czyli adaptację ostatniej powieści Stefana Themersona poznają widzowie premierowego spektaklu pt. Wyspa Hobsona.

Przedstawienie po raz pierwszy zobaczymy w ramach Festiwalu Themersonów "SkArPA", organizowanego przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, we współpracy Teatru Dramatycznego w Płocku ze Stowarzyszeniem Teatr Per Se. Kolejne spektakle odbędą się 25 i 26 października.

Na małej wyspie należącej do amerykańskiego milionera Thomasa Hobsona spotykają się: obalony dyktator Bukumli, księżna Zuppa, pani Shepherd, Adam D'Earth i inni bohaterowie. Każdy z nich ma swoją historię i swoje plany, których... nie będą mogli zrealizować. Przeszkodzi im "zaraźliwy" śmiech. Ironiczną i dość absurdalną opowieść, która jest tłem dla poważnych rozważań filozoficznych na temat kondycji człowieka i kresu pewnej odmiany etyki przeniósł na scenę aktor Mariusz Pogonowski. Tekst poznał już w 2011 roku, kiedy Stowarzyszenie Teatr Per Se przygotowało czytanie Wyspy Hobsona na Festiwal SkArPA. Teraz, również w ramach Festiwalu, udało się zrealizować pełne przedstawienie.

- To wspaniały, dynamiczny tekst, który zawiera w sobie ocenę współczesności, stawia ważne pytania, a przy okazji jest dobrą zabawą - mówi Mariusz Pogonowski. Reżyser i aktor do współpracy zaprosił swoich przyjaciół. Muzyką zajął się Maciej Stoliński, współzałożyciel legendarnej grupy RIGOR MORTISS, na co dzień zajmujący się ratownictwem chemicznym. Tło i efekty dźwiękowe przygotował Michał Majcher, który gra w grupach Schróttersburg (płyta Krew Extinction Records) oraz Monopium i współpracuje z niezależnym magazynem Hard Art. Autorką wizualizacji jest Inez Zapora - uczennica I Prywatnego Liceum Plastycznego, członkini kolektywu IN/OUT, szerzącego muzykę elektroniczną w Płocku i poza nim. Kostiumy przygotowała stylistka, właścicielka butiku z odzieżą polskich projektantów, Marta Roman.

Zagrają: Katarzyna Anzorge (gościnnie), Piotr Bała, Henryk Błażejczyk, Magdalena Bogdan, Dorota Cempura, Hanna Chojnacka, Katarzyna Wieczorek, Hanna Zientara, Szymon Cempura, Henryk Jóźwiak, Bogumił Karbowski, Jacek Mąka, Łukasz Mąka, Mariusz Pogonowski, Marek Walczak, Krzysztof Popczuk oraz uczestnicy warsztatów teatralnych Stowarzyszenia Teatr Per Se: Filip Czekaj, Weronika Dzięgielewska, Karolina Gorzycka, Adrian Piwoński, Joanna Racińska. Spektakl sfinansowano ze środków Urzędu Miasta Płocka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji