Artykuły

Łódź. Robert Rumas laureatem Nagrody im. Katarzyny Kobro

Artysta Robert Rumas został tegorocznym laureatem Nagrody im. Katarzyny Kobro. Nagrodę wręczono w piątek wieczorem w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Uzasadniając przyznanie nagrody jury, któremu przewodniczył Robert Kuśmirowski, zwróciło uwagę, na ogromny wkład artysty w budowanie architektury wystawienniczej, działalność na rzecz innych artystów, a także upowszechnianie, ochronę i promocję kultury w obszarze sztuki współczesnej.

"To artysta badający problematykę społeczeństwa, jako ofiary, w ujęciu pojęć quasi-religijnych, ultrakatolickich, narodowych, estetycznych oraz nadmiaru i deficytu wyznaniowego. Poddaje wyraźnej krytyce polski dewocjonalizm, ryzykując i tym samym broniąc swojej postawy. Religia jest tu jedynie schematem zaczepnym do dalszych rozważań nad wystawienniczym sensem, nie mniej istotnym jak polityka, która właśnie dziś przybiera realne zagrożenie dla wolności wypowiedzi" - głosi uzasadnienie.

Przypomniano w nim jednocześnie, że Rumas od 15 lat zajmuje się też organizacją przestrzeni wystawienniczej, scenografią do spektakli multimedialnych i teatralnych. W latach 90. był inspiracją, autorytetem dla młodszych pokoleń. "Zawsze obecny, dzielący się wiedzą z młodym pokoleniem i tymi, którzy już w jakiś sposób są ukształtowani" - napisano.

Zdaniem jury nagroda jest też pewnego rodzaju "nobilitacją do dalszych zmagań artystycznych w szerokim rozumieniu sztuki współczesnej".

Pomysłodawcą Nagrody im. Katarzyny Kobro jest Józef Robakowski - wspólnie ze zmarłą w 2001 roku Niką Strzemińską, córką Kobro i Władysława Strzemińskiego. Celem nagrody - przyznawanej artystom przez artystów - jest uhonorowanie "postawy progresywnej i poszukującej, artysty otwartego na wymianę myśli, bezinteresownego inicjatora zdarzeń kulturowych". Wyróżnienie jest przyznawane od 2001 roku, a od trzech lat wręczane jest w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in.: Zbigniew Dłubak, Jurgen Blum-Kwiatkowski, Andrzej Dłużniewski, Jerzy Lewczyński i Zbigniew Rybczyński, Andrzej Lachowicz, Zygmunt Rytka i Natalia LL, Cezary Bodzianowski.

Katarzyna Kobro (1898-1951) - niedoceniana za życia - po śmierci uznana została za jedną z najwybitniejszych rzeźbiarek, współtwórczynię polskiego konstruktywizmu. Zachowało się bardzo niewiele, bo zaledwie około 40 jej prac, m.in. niewielkie rozmiarami konstrukcje nazywane "kompozycjami przestrzennymi". Dorobek artystyczny Kobro i Strzemińskiego stał się zalążkiem największego w Europie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji