Artykuły

Szczecin. Teatr Pleciuga jedzie z teatrem oraz gra klasykę

Teatr Lalek "Pleciuga" zakwalifikował się do programu TEATR POLSKA ze spektaklem "Przygody Koziołka Matołka" w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego.

W ramach programu "Przygody Koziołka Matołka" zostaną pokazane w 3 województwach: Zachodniopomorskim, Wielkopolskim i Pomorskim - w 9 miejscowościach:

Drawsko Pomorskie

23 października

w Ośrodku Kultury w Drawsku Pomorskim

*

Konin

25 października

w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

*

Krotoszyn

26 października

w Krotoszyńskim Ośrodku Kultury

*

Gostyń

27 października

w Gostyńskim Ośrodku Kultury "Hutnik"

*

Środa Wielkopolska

28 października

w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej

*

Jarocin

29 października

w Kinie "Echo", Stowarzyszeniu Jarocin XXI

*

Nowy Dwór Gdański

20 listopada

w Żuławskim Ośrodku Kultury

Sztum

21 listopada

w Sztumskim Centrum Kultury

*

Tczew

22 listopada

w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie

**

Program TEATR POLSKA ma na celu ułatwianie dostępu do oferty teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji przedstawień w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

Program TEATR POLSKA organizowany jest po raz siódmy. Do tegorocznego programu zgłosiło się 91 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 17 przedstawień oraz rekomendowała 5 dodatkowych. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 18 teatrom.

***

W Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA biorą udział dwa spektakle z Teatru Lalek "Pleciuga":

"Bajki samograjki" Jana Brzechwy, w reżyserii Anny Augustynowicz

"Przygody Sindbada Żeglarza" Bolesława Leśmiana, w reżyserii Aleksandra Maksymiaka.

28 listopada 2015, kiedy ogłoszone zostaną wyniki Konkursu, będzie dniem niezwykle ważnym w kalendarzu obchodów jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Wieczór, w którym na kilkudziesięciu polskich scenach zagrane zostaną spektakle czerpiące z polskiej literatury dawnej, stanie się żywym dowodem na to, że dzieła te wciąż posiadają sceniczny potencjał i mogą być z powodzeniem twórczo reinterpetowane. 28 listopada ma szansę stać się świętem polskiej klasyki w teatrze: jeden dzień, ogólnopolski zasięg, tysiące widzów na widowniach, wspólne świętowanie, repertuar podkreślający znaczenie polskiego dramatu w szczególnym dla naszego teatru roku - nie było w jego historii wydarzenia, w którym rodzime utwory dramatyczne tak wyraźnie przypomniałyby o sobie. Ogłoszenie wyników Konkursu KLASYKA ŻYWA to tylko pretekst, by spotkać się w teatrze, który jest dobrem publicznym.

Nieformalnie ustanowione "święto klasyki" odwołuje się do tego, czego już raz w roku jubileuszu udało się dokonać. 23 maja na ponad 100 polskich scenach zagrane zostały spektakle, na które bilety kosztowały symboliczne 250 groszy. Dzień Teatru Publicznego był punktem kulminacyjnym obchodów - finał Konkursu KLASYKA ŻYWA będzie ich symbolicznym zwieńczeniem i ideowo uzupełni tamto wydarzenie.

Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji