Artykuły

Premiera na powrót Teatru Muzycznego

Cztery lata oczeki­wań, 50 mln zł - i jest! Teatr Mu­zyczny w Łodzi wreszcie otwiera swoje podwoje, po kapitalnym remoncie, i zaprasza 1 paździer­nika na pierwszą w tym sezonie premierę.

Będzie nią klasyka broadwayowskiego musicalu - "Wonderful Town" wybitnego kom­pozytora, dyrygenta i pianisty Leonarda Bernsteina, autora przebojowego "West Side Story".

Wielki tygiel

Rock and roll, swing, blues, wpływ muzyki irlandzkiej i bra­zylijskiej - to wszystko ulokował w swym musicalu Bernstein, czerpiąc z gatunków muzycz­nych, które w latach pięćdziesią­tych ubiegłego wieku królowały na parkietach nie tylko Nowego Jorku.

Wszystko po to, by w muzycz­nej wariacji, jaką jest "Wonderful Town", przydać kolorytu i blasku historii dwóch sióstr: Ruth i Eileen, które z prowincji przy­jeżdżają do Nowego Jorku, a do­kładnie do Greenwich Village, słynnej dzielnicy artystycznej. Pierwsza z nich pragnie zostać pisarką, druga myśli o sławie i splendorze aktorki. Obie szybko zaczynają szaleńczą pogoń za swymi marzeniami i szczęś­ciem. Wszystko to odbywać się będzie pośród licznych scen ro­dzajowych z Nowego Jorku cu­downych lat pięćdziesiątych XX wieku.

Pod okiem (i uchem) barytona

Spektakl reżyseruje Zbigniew Macias, dyrektor artystyczny Te­atru Muzycznego w Łodzi, zna­komity polski baryton, absol­went Akademii Muzycznej w Ło­dzi.

Macias ma w dorobku arie z "Carmen" G. Bizeta, "Damy pik" P. Czajkowskiego, "Cyrulika sewilskiego" G. Rossiniego, "Traviaty" G. Verdiego, partie z wielu słynnych musicali, znanych też z łódzkiej sceny ("Skrzypek na dachu" J. Bocka, "Człowiek z La Manchy" M. Leigna i D. Wassermana) oraz oratoria.

W 1998 roku za rolę Don Ki­chota w "Człowieku z La Man­chy" w Teatrze Muzycznym w Łodzi otrzymał Złotą Maskę, nagrodę łódzkich recenzentów teatralnych. Jest też laureatem Festiwalu Arii i Pieśni im. Jana Kiepury w Krynicy i Konkursu im. Marii Callas w Atenach.

Choreografię do łódzkiego "Wonderful Town" opracował Artur Żymełka, mający w do­robku pracę przy takich dzie­łach, jak "Popołudnie fauna" Claude'a Debussy'ego w Teatrze Wielkim w Łodzi, "Skrzypek na dachu" J. Bocka w Operze Szcze­cińskiej i wielu spektakli w łódz­kim Teatrze Muzycznym (by wy­mienić chociaż "All that jazz between us", "Wesołą wdówkę" i "Krainę uśmiechu").

Na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi zagrają: Kinga Głogowska, Agnieszka Greinert, Marta Siewiera, Bogumiła Dziel-Wawrowska, Emilia Klimczak, Syl­wia Strugińska, Piotr Płuska, To­masz Rak, Paweł Erdman, Maciej Markowski. Kierownictwo muzyczne nad "Wonderful Town" spra­wuje Lesław Sałacki, a scenogra­fię przygotowała Ilona Binarsch.

U źródeł sukcesu

"Wonderful Town" to musical oparty na sztuce Joseph A. Fieldsa i Jeroma Chodorova "My Sister Eileen". Autorem libretta do niego są Betty Comden i Adolph Green.

Premierowe przedstawienie w reżyserii George'a Abbotta od­było się 25 września 1953 roku na Broadwayu i zdobyło pięć na­gród Tony, w tym również dla najlepszego musicalu.

Ojcem tego sukcesu jest oczy­wiście Leonard Bernstein, kom­pozytor i pianista żydowskiego pochodzenia, który oprócz pracy nad broadwayowskimi musicalami zajmował się rów­nież komponowaniem muzyki symfonicznej, kameralnej, fil­mowej i baletowej. W swej pracy szeroko wykorzystywał folklor amerykański, w tym pieśni kowbojskie, tańce meksykańskie oraz oczywiście jazz. Jego praw­dziwa kariera rozpoczęła się jed­nak w 1943 roku, gdy podczas koncertu w Carnegie Hall musiał zastąpić na podium dyrygenta chorego Brunona Waltera. Za­chwycił i od tego momentu roz­począł wspinaczkę na szczyt.

Wśród jego najważniejszych kompozycji znaleźć można ba­lety ("Fancy Free" z 1944 roku), Facsimile (1946), musicale ("On the Town" z 1944 roku, "Trouble in Tahiti" z 1952 roku, "West Side Story" z 1956 roku, "Zwariowaną ulicę" z 1953 roku, i oczywiście "Wonderful Town"), a także symfonie ("Jeremiah" z roku 1942, "Kaddish", 1963 rok) i operę "Kandyd" (1955). Czy i dziś za­chwyci łodzian?

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji