Artykuły

Łódź. Bajki Lema performatywnie

Teatr Pinokio zaprasza na kolejne, drugie czytanie performatywne bajek Stanisława Lema. Tym razem będzie to "Maszyna Trurla" w reż. Katarzyny Lesisz, studentka V roku reżyserii Szkoły Filmowej.

bajki_robotow.txt są projektem zorientowanym na alternatywne odczytanie prozy Stanisława Lema. Futurystyczne obrazy na scenę przenoszą studentki Wydziałów Reżyserii z państwowych uczelni wyższych, reprezentujące trzy odmienne języki: reżyserię filmową, dramatyczną oraz teatru lalek. Czwarte czytanie przygotowuje studentka choreografii. Audiowizualne zdarzenia przygotowane przez młode reżyserki są streamingowane "na żywo" poprzez kanał internetowy Teatru oraz na antenie Radia Łódź.

Wybrane "Bajki robotów" i ich sceniczne interpretacje wskazują na te elementy współczesności, które skłaniają do refleksji nad miejscem, jakie w naszej codzienności zajmują technologie. Maszyny świata fantasy oraz jego bohaterowie są znakami łatwo przekładalnymi na dzisiejsze realia. Bywamy Automateuszami szukającymi przyjaciół w "ciałach" z fraktali; zawierzamy nieomylności wytworów techniki, niczym Maszynie Rozumnej; żyjemy w czasach "niewidzialnej władzy" i w pędzie ku sukcesom, często zapominając o takich wartościach, jak spotkanie z drugim - realnym - człowiekiem.

Jedna z osób zaproszonych do projektu zadała pytanie: "jak może wyglądać CZYTANIE w cyberrzeczywistości Bajek robotów Stanisława Lema?". Pytanie to pozostawiamy otwarte, wierząc, że podejmując próbę łączenia mediów i języków, jawi się przed nami - pomysłodawcami, twórcami, jak i widzami - przestrzeń audiowizualnego eksperymentu.

***

Pokaz czytania

24 października, godz. 18.00

"Maszyna Trurla"

reżyseria: Katarzyna Lesisz (Szkoła Filmowa w Łodzi), czytają i performują: Hanna Matusiak, Małgorzata Krawczenko, Ewa Wróblewska i Łukasz Batko, opieka artystyczna: Konrad Dworakowski

VJ: Justyna Jakóbowska, audio: Michał Fryc

Katarzyna Lesisz - urodzona w 1985 roku w Warszawie. W 2012 roku obroniła pracę magisterską na Uniwersytecie Warszawskim (ISNS), poświęconą analizie polskiego filmu dokumentalnego w kontekście socjologii wizualnej. Od 2011 roku jest studentką reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Autorka filmu dokumentalnego "Życie mojego brata" (My brother's life; reżyseria, zdjęcia; 2014), prezentowanego m.in. na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, OFF Cinema, Prowincjonalia, w selekcji Short Film Corner na Festiwalu w Cannes 2014. Autorka krótkometrażowego filmu fabularnego "Taka nasza gra" (Our little game; reżyseria, scenariusz; 2015); otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia na Festiwalu Filmów Studenckich Łodzią po Wiśle. Obecnie film został zakwalifikowany do Konkursu Młodego Kina na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

Ile jest dwa razy dwa? A ile dwa a dwa? Czy jesteś pewny swoich odpowiedzi? Maszyna Rozumna, zbudowana przez konstruktora Trurla buntuje się przeciwko swojemu twórcy; narzuca własną wizję rzeczywistości, podając błędne według Trurla odpowiedzi. Kto ma rację? Kto ustala reguły rządzące światem? Czy dwa razy dwa to na pewno cztery?

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji