Artykuły

Toruń. Monodram Rysia o Janie Karskim

17 i 18 października na scenie Teatru Muzycznego zobaczymy spektakl "Zupa rybna w Odessie", upamiętniający postać Jana Karskiego - jednego z najbardziej zasłużonych dla historii XX wieku ludzi.

W czasie okupacji Jan Karski (właść. Jan Rajmund Kozielewski) sprawował ważne misje dyplomatyczne i kurierskie. Na własnej skórze przekonał się o okrucieństwie wojny. Jako pierwszy wiernie przekazał i zaświadczył przywódcom wolnego świata dowody Holocaustu. Stał się kurierem praw człowieka, prekursorem światowych misji pokojowych i humanitarnych. Dwukrotnie odznaczony Virtuti Militari, kawaler Orderu Orła Białego, Honorowy Obywatel Izraela, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla. Pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Medalem Wolności.

Wykreowany w spektaklu świat to alternatywna rzeczywistość, w której misja Karskiego kończy się powodzeniem, a sam emisariusz urasta do rangi ponadnarodowego bohatera. Staje się odpowiedzialny za kilka milionów ludzi, którym uratował życie. Monodram przybiera formę rozprawy - dyskusji. Stawia pytania o zasadność misji Karskiego, a także drąży temat obojętnego na jego raporty świata. Wielowymiarowość spektaklu znajduje swoje uniwersalne i aktualne prawdy w dzisiejszym świecie. Monodram Zupa Rybna w Odessie to próba "oswojenia" widzów z postacią Jana Karskiego.

Na scenie historię Karskiego prezentuje Sebastian Ryś, na co dzień związany z płockim Teatrem Dramatycznym. Co ciekawe jest on wnukiem Zbigniewa Rysia, dowódcy udanej akcji, polegającej na wykradzeniu Jana Karskiego z Nowosądeckiego szpitala, gdzie był przetrzymywany przez Niemców. Będąc wnukiem człowieka, który uratował Jana Karskiego, czuję przyzwolenie, aby opowiedzieć Państwu tę historię. Mam nadzieję, że mój punkt widzenia będzie również głosem młodego pokolenia, które pragnie dociec prawdy - mówi aktor.

Bilety na spektakle 17 i 18 października 2015 (g. 19:00) w cenie 20 i 25 zł do nabycia w Biurze Obsługi Widza.

***

"Zupa rybna w Odessie"

Występuje: Sebastian Ryś

Scenariusz: Szymon Bogacz

Reżyseria: Julia Mark

Ruch sceniczny: Piotr Świtalski

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji