Artykuły

Małgorzata Omilanowska: Nobel dla Aleksijewicz to nobilitacja kultury białoruskiej

- Przyznanie literackiej Nagrody Nobla białoruskiej pisarce Swietłanie Aleksijewicz to nobilitacja dla kultury białoruskiej, wtapianej w kulturę rosyjską - oceniła minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.

- Szalenie się cieszę, to dla mnie ogromna radość. Po pierwsze dlatego, że Nobla dostała kobieta. Wczoraj jeszcze typowałam, kryjąc w duszy głęboko nazwisko, moją wiarę w to, że tym razem Nobla dostanie kobieta - powiedziała dziennikarzom Omilanowska.

Jak zaznaczyła, przyznanie literackiej Nagrody Nobla Aleksijewicz (na zdjęciu) to także "wielki sukces Białorusi".

- To pierwszy Nobel białoruski, nobilitujący w jakimś sensie znaczenie kultury białoruskiej. To jest szczególnie ważne dla ludzi, którzy borykają się ciągle w swoim kraju z taką pełną identyfikacją i tożsamością w poszukiwaniu korzeni, z nieustanną próbą wtapiania ich kultury w kulturę rosyjską - oceniła.

Minister kultury dodała, że cieszy się z tego, iż nagrodę przyznano pisarce, która pisze dobre książki. - Ważne jest, że do Panteonu noblistów dołącza osoba o takiej wrażliwości i czułości na problemy ludzkie - podkreśliła.

- Ważne jest też, że jest znana w Polsce - wydawana przez polskie wydawnictwa, obecna w polskiej literaturze - dodała Omilanowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji