Artykuły

Próby pełną parą

W Teatrze Jaracza trwają intensywne próby aż trzech nowych realizacji. Najbliższy premiery jest "Prześwit" Davide'a Hare'a w przekładzie Mał­gorzaty Semil reżyseruje Jacek Or­łowski. W przedstawieniu występo­wać będą: Anna Sarna, Bronisław Wrocławski i Mirosław Haniszewski. Scenografia powstaje wg pro­jektów Jana Kozikowskiego, ko­stiumy przygotowuje Izabela Stronias, reżyseria światła Krzysztof Sendke.

Kameralny "Prześwit" jest do­skonałym materiałem dla aktorów. Jesteśmy świadkami niezwykłego zdarzenia: po latach rozstania spo­tyka się para dawnych kochanków, Edward i Kyra. Dawno, dawno te­mu Kyra była przyjaciółką domu, przyjaźniła się z żoną, a zakochała się w mężu. Gdy żona dowiedziała się o wszystkim, Kyra bez śladu zniknęła z ich życia. Teraz, po śmierci żony, stęskniony mężczyzna odnalazł dawną ukochaną. W tej historii trudno jednak o hap­py end. Oprócz bagażu przeszłości ko­chanków różnią wyznawane i realizo­wane z przekonaniem postawy wobec rzeczywistości: on jest poważnym biz­nesmenem, którego cechuje merkan­tylny stosunek do życia, Kyra osten­tacyjnie żyje w biedzie, ucząc dzieci z najuboższych rodzin.

- Sztuka Hare'a ma społeczni­kowski pazur, a pod płaszczykiem melodramatycznej fabuły toczy się odwieczny spór między "być" a "mieć" - mówi Joanna Olczakówna z Teatru im. Jaracza. - Warto zastanowić się, czy w starciu tych dwóch różnych ży­ciowych postaw jest miejsce na kom­promis, czy jedynie na prześwit?

David Hare jest mistrzem w kre­śleniu wyrazistych i pełnych życio­wej prawdy postaci. To m.in. dlate­go w jego sztukach i scenariuszach filmowych grywają największe gwiazdy: Meryl Streep, Nicole Kidman, Julianne Moore, Vanessa Redgrave, Judie Dench. Spod jego pióra wyszło ponad 20 sztuk teatralnych, z których wiele sam wy­reżyserował. Jego teksty od lat są obecne na scenach Broadwayu i West Endu. Hare jest również uznanym scenarzystą, a najgło­śniejsze filmy nakręcone według je­go scenariuszy to "Godziny" (reż. Stephen Daldry), "Whetherby" we własnej reżyserii czy "Skaza" w reż. Louisa Malle'a. Premierę "Skazy" teatr zaplanował na 25 i 26 marca. Kolejna propozycja "Jaracza" to "Lew na ulicy". Przygotowuje ją

Mariusz Grzegorzek, który do współpracy zaprosił przede wszyst­kim znakomite panie: Urszulę Gryczewską-Staszczak, Matyldę Paszczenko, Ewę Wiśniewską, Marietę Żukowską i dwóch panów: Irene­usza Czopa i Mariusza Ostrowskie­go. "Lew na ulicy" jest sztuką współczesnej kanadyjskiej dramatopisarki Judith Thompson. Sceno­grafię do przedstawienia projektu­je reżyser, a kostiumy Violetta Jeżewska.

Bardzo interesująco zapowiada się propozycja znakomitego reżysera (i aktora) Pawła Miśkiewicza. Arty­sta przygotowuje w "Jaraczu" "Sen o jesieni" Jona Fosse'a. W próbach uczestniczą: Barbara Marszałek, Halina Skoczyńska, Barbara Wałkówna, Maciej Małek i Dariusz Siat­kowski. Autorką scenografii jest Bo­żena Hanicka. Premiery tych dwóch przedstawień spodziewane są w kwietniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji