Artykuły

Trójmiasto. Plebiscyt Artysta Roku 2005

Dla którego z trójmiejskich artystów zeszły rok był czasem chwały i ciekawych dokonań? Który z muzyków nagrał ważną płytę, a który malarz miał znaczącą wystawę? Jaką książkę gdańskiego pisarza warto było przeczytać, jaki spektakl pozostanie w naszej pamięci na dłużej?

Gazeta Wyborcza - Trójmiasto rozpoczyna plebiscyt, w którym Czytelnicy wybiorą artystów, którzy w roku 2005 dokonali czegoś intrygującego, nowatorskiego, poruszającego - jednym słowem, wywołali Sztorm Roku. Tak też nazwaliśmy nagrodę, jaką przyznamy w sześciu artystycznych kategoriach: teatr, literatura, sztuki plastyczne, muzyka klasyczna, rock-jazz-muzyczna alternatywa oraz film i multimedia. Bo w kulturze nie ma nic gorszego niż flauta, bezruch i wydarzenia, które przechodzą bez echa.

Specjalną nagrodę Sztorm Roku 2005 dostaną organizatorzy Wydarzenia Roku. Te laury przyzna wspólnie redakcja "Gazety Wyborczej Trójmiasto" i kapituła konkursu.

Nominacje w kategorii teatr

Krzysztof Gordon - jeden z najciekawszych trójmiejskich aktorów. Nominacja za brawurowo zagraną niezwykle trudną główną rolę w spektaklu "Szeks Show Presents: Yorick, czyli spowiedź błazna" (premiera w teatrze Wybrzeże); doskonale poradził sobie z połączeniem kabaretowej formy (stand-up comedy) z monologami z dramatów Szekspira.

Paweł Demirski [na zdjęciu] - młody autor, który konsekwentnie rozwija swój talent dramatopisarski. Zaowocowało to w 2005 roku dwoma ważnymi adaptacjami jego tekstów: premierą sztuki "Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna" na deskach teatru Wybrzeże oraz "Padnij" w Teatrze Telewizji.

Dorota Lulka - za zjawiskową rolę tytułową w spektaklu Pat Gems "Piaf" na scenie Teatru Miejskiego w Gdyni w reżyserii Jana Szurmieja. Aktorka z wielkim powodzeniem zmierzyła się z wyzwaniem, którym była ta sceniczna rola Edith Piaf, wymagająca zarówno wielkich umiejętności aktorskich, jak i wokalnych.

Jarosław Staniek - za pierwszy w Polsce hiphopowy musical "12 ławek", w którym wystąpiły rodzime gwiazdy tego gatunku. Spektakl, pokazywany na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni, był kolejnym z cyklu nowatorskich i eksperymentalnych realizacji Stańka w tym miejscu ("Hair", "Sen nocy letniej", "Opentaniec").

Teatr Okazjonalny (Joanna Czajkowska i Jacek Krawczyk) - od wielu lat poszukuje swojej indywidualnej formy wyrazu pomiędzy teatrem tańca a ruchem eksperymentalnym, co w roku 2005 można było zobaczyć w dwóch interesujących spektaklach: "Helikopter Tanz Streichquartett" i "Kwadrat. Wersja 6".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji