Artykuły

Łódź. Spacerownik teatralny: łódzkie teatry za kurtyną historii

W ramach projektu Instytutu Teatralnego "Spacerownik Teatralny", łodzianie przejdą wokół historii siedmiu teatrów.

Spacer po Łodzi pod hasłem "Łódzkie teatry za kurtyną historii" ruszy o godz. 11.00 sprzed głównej bramy Manufaktury przy ul. Ogrodowej. Odwiedzimy:

1. Teatr Popularny (ul. Ogrodowa 18)

2. Teatr Wielki (ul. Legionów 14)

3. Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka, dawna Scala i siedziba Teatru Żydowskiego (ul. Więckowskiego 15)

4. Teatr Victoria/ kino Polonia (ul. Piotrkowska 67)

5. Teatr Thalia/ kino Bałtyk (ul. Narutowicza 20)

6. Teatr im. Stefana Jaracza (ul. Jaracza 27)

7. Teatr Wielki (pl. Dąbrowskiego)

Spacer poprowadzą prof. dr hab. Małgorzata Leyko i dr Monika Wąsik. Wstęp wolny.

***

11 października w siedmiu polskich miastach: Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu odbędą się pilotażowe spacery teatralne, w których wezmą udział artyści sceny, przedstawiciele władz oraz wszystkie osoby, które lubią spacerować jesienią i w nieoczywistej formie poznawać polski teatr oraz jego historię.

Spacerownik Teatralny to projekt towarzyszący obchodom 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE, których koordynatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Spacerownik to zaproszenie do odbywania teatralnych spacerów, dzięki którym mieszkańcy różnych miast będą mogli poznać dzieje polskiego teatru, a może odkryć je na nowo i odnieść do lokalnej historii.

Scenariusze spacerów od 11 października znajdą się na stronie internetowej spacerownikteatralny.pl . Będą zawierały plany tras, poszerzone informacje o teatrach i ciekawostki o teatralnych twórcach, a także specjalne autorskie trasy tematyczne przygotowywane przez artystów i historyków teatru. Takie trasy przygotowali m.in. Joanna Szczepkowska w Warszawie, Agnieszka Wanicka w Krakowie, Mieczysław Abramowicz w Gdańsku. W Warszawie będzie można też wybrać się na spacer śladami Wojciecha Bogusławskiego, Jerzego Grzegorzewskiego czy Tadeusza Łomnickiego oraz przejść szlakiem dawnych kawiarni artystycznych i literackich. W Krakowie z kolei przygotowany jest spacer szlakiem Heleny Modrzejewskiej, a w Łodzi ścieżkami Leona Schillera.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji