Artykuły

Zachodniopomorskie. Teatr światła i kołysanki jidysz

Tadeusz Wierzbicki czaruje lusterkami. Ola Bilińska śpiewa kołysanki. W niedzielę (11 października) warto pojechać do pobliskiego Kołbacza, do dawnego opactwa cystersów, na kolejną edycję "Cienie zapomnianych kultur".

- Podczas tegorocznej, ósmej edycji wydarzenia, ruszamy w przestrzeń światła, cieni i wyobraźni, zakorzenionej w doświadczeniach dzieciństwa - zapowiada Radosław Palus ze Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki, organizator imprezy.

To okazja do poznania niezwykłej sztuki Studia Form Światła Tadeusza Wierzbickiego, absolwenta białostockiego Wydziału Reżyserii Teatru Lalek PWST w Warszawie (w 1986r.), poety, baśniopisarza. Od 1987 roku mieszka i pracuje zagrodzie chłopskiej w Majaczewicach (pod Sieradzem), z której uczynił pracownię. Swoją oryginalną twórczość pokazywał na wielu festiwalach w Polsce i za granicą.

W Kołbaczu zobaczymy jego spektakl "Małe i". Odbijany w elastycznych lustrach blask powoduje dynamiczną deformację świetlistych figur i pozwala na animację i zatrzymywanie światła w geście. Jest to nawiązanie do dziecięcej zabawy słonecznymi refleksami od małych lusterek. Literka "i", której przygody obserwujemy to syntetyczny znak człowieka. Rozdzielenie literki i na dwa najprostsze znaki: kropkę i kreskę dało możliwość tworzenia serii poetyckich sytuacji.

Początek w niedzielę o godz. 19 w spichlerzu. Spektakl poprzedzi jeszcze instalacja Wierzbickiego pt. "Maski świetlne", które tworzą refleksy świetlne od uformowanych krzywizn luster. "Maski świetlne" przykuwają wzrok, nie od razu zdradzając ulotność materiału, z którego zostały zrobione. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z autorem.

W części muzycznej, o godz. 20.30 wystąpi Ola Bilińska z zespołem, w projekcie muzycznym "Berjozkele - kołysanki jidysz", z gościnnym udziałem Mikołaja Trzaski. Album "Berjozkele" ukazał się w grudniu 2014 r. nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. W plebiscycie portalu folk.pl wybrany został przez dziennikarzy zajmujących się muzyka tradycyjną - "folkową płyta roku 2014". Cienie zapomnianych kultur co roku od 2008 organizuje stowarzyszenie Spichlerz Sztuki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji