Artykuły

Kraków. Zmarł Józef Chrobak, wybitny znawca sztuki Kantora

Józef Chrobak (ur.1948), wybitny znawca i badacz twórczości Tadeusza Kantora oraz sztuki polskiej XX w., wieloletni dyrektor Galerii Krzysztofory i pracownik Cricoteki, zmarł w piątek w Krakowie - poinformowała w piątek Cricoteka.

Chrobak od 2000 r. był kuratorem w Cricotece, w imieniu której organizował liczne wystawy twórczości Kantora w Polsce i za granicą - m.in. we florenckim Palazzo Pitti, muzeum Kumu w Tallinie oraz Narodowej Galerii Sztuki w Wilnie.

Dla pracowników Cricoteki był osobą wyjątkową, ważną dla historii tej instytucji.

- Odejście Józefa Chrobaka to ogromna strata, dla nas, dla Cricoteki szczególnie, ale także dla polskiej kultury. Józef to badacz i autor licznych wystaw, książek, opracowań, tekstów, kalendariów na temat życia i twórczości Tadeusza Kantora i polskiej sztuki XX wieku - powiedziała PAP dyrektor Cricoteki Natalia Zarzecka.

- To postać niezwykle oryginalna, silna osobowość, z którą zetknięcie wielu zapamiętywało na wiele lat - podkreśliła.

Chrobak był autorytetem i inspiratorem dla kilku pokoleń badaczy, artystów, kolekcjonerów i miłośników sztuki. "Dla mnie osobiście jak i dla wielu moich kolegów, którzy pod koniec lat 90., już po zamknięciu Kawiarni Krzysztofory skupili się wokół Niego, to czas kształtowania naszych postaw. Do dziś wokół Józefa było wielu młodych ludzi, dla których był inspiracją" - zaznaczyła Zarzecka.

Jak podała Cricoteka, w 1972 r. Chrobak wraz z krytyczką sztuki Marią Anną Potocka założył Galerię PI, pierwszą prywatną instytucję kultury w Polsce, a w 1974 r. Galerię Pawilon, gdzie był kuratorem wielu wystaw artystów z Grupy Krakowskiej. O Grupie Krakowskiej napisał też wiele publikacji. W latach 80. został dyrektorem Galerii Krzysztofory Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska.

Chrobak współpracował z Galerią Starmach przy realizacji licznych wystaw i katalogów. Był m.in. współkuratorem z Markiem Świcą "I Wystawy Sztuki Nowoczesnej. Pięćdziesiąt lat później". Był także kuratorem wystaw Władysława Hasiora, Krzysztofa Niemczyka oraz wspólnej prezentacji Beuysa i Kantora w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Za swoją pracę dwukrotnie otrzymał Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji