Artykuły

Gdańsk. Czytanie sztuki Pakułów w Żaku

Dziś w Klubie Żak pierwsza po wakacjach PC Drama. "Kowboja Parówkę" Mateusza Pakuły i Marcina Pakuły przeczytają m.in. Zuzanna Skolias i Roman Gancarczyk.

W trakcie najbliższej PC Dramy staniemy się świadkami przygód Dżo Mandraynki, który w pogoni za upragnioną lalką, czyli tytułowym Kowbojem Parówką doświadcza wielu niebezpieczeństw, a pod warstwą z pozoru banalnej rzeczywistości odkrywa surrealne światy rządzące się własną logiką.

Podróż Dżo Mandarynki przypomina spadanie Alicji w głąb króliczej nory. Głównym uczuciem towarzyszącym bohaterowi jest zdziwienie, a także strach, który należy przezwyciężyć aby móc kroczyć dalej. Sytuacyjny komizm i galeria dziwacznych postaci, atmosfera niesamowitości i absurdu konsekwentnie kreowana przez autorów koresponduje z wyjątkowo dynamicznym i pełnym inwencji stylem języka tej sztuki, zanurzonym w pure nonsensie i grotesce.

Mateusz Pakuła (1983) - dramatopisarz i dramaturg. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu w PWST w Krakowie. Laureat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (Smutki tropików) oraz trzykrotny finalista tego Konkursu. Wielokrotny finalista Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i laureat 19 edycji tego Konkursu (Mój niepokój ma przy sobie broń). Finalista "Talentów Trójki" 2013, nominowany do nagrody TVP Kultura "Gwarancje Kultury" 2010. Stypendysta Ministra Kultury (Stypendium "Młoda Polska" 2014) oraz Miasta Krakowa (Stypendium Artystyczne 2010 w kategorii literatura). Wydał cztery zbiory dramatów: "Biały Dmuchawiec. Pięć sztuk teatralnych" (2010), "Kowboj Parówka i trzy inne sztuki" (2012), dyptyk "Na końcu łańcucha" (2012) oraz "Panoptikos" (2015). Jego sztuki realizowane są w teatrach całej Polski. Kilka z nich przetłumaczono na angielski, niemiecki, czeski i ukraiński. W ostatnim czasie współpracuje przede wszystkim z Evą Rysovą i Pawłem Świątkiem. Jako dramaturg i autor adaptacji współtworzył takie spektakle Świątka jak m.in. "Paw królowej" w krakowskim Starym Teatrze, czy "Rękopis znaleziony w Saragossie" w opolskim Teatrze Kochanowskiego.

--

Marcin Pakuła (1998) - pianista, kompozytor, autor piosenek. Uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. L. Różyckiego w Kielcach. Wokalista zespołu Politechnika. Współtwórca i wykonawca muzyki, a także aktor w spektaklu "Lordy: Lord Kantor / Lord Milord / Lord Herling" (Teatr Żeromskiego w Kielcach, reż. Eva Rysova, Mateusz Pakuła, 2015). W wieku lat dwunastu napisał wspólnie ze swoim bratem Mateuszem Pakułą sztukę teatralną "Kowboj Parówka".

--

Wiktor Loga-Skarczewski Absolwent Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST (2009). Brał udział w przedstawieniach dyplomowych: Sędziowie w reż. Jerzego Stuhra i Dobry człowiek z Seczuanu w reż. Pawła Miśkiewicza. Za role w tych spektaklach otrzymał Główną Nagrodę Aktorską oraz Nagrodę Dziennikarzy na XXVI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Tego samego roku został wyróżniony Stypendium Twórczym Miasta Krakowa i dołączył do zespołu Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Jako aktor brał udział w licznych projektach filmowych, telewizyjnych, teatralnych i radiowych. W minionym roku debiutował również jako reżyser. Jest finalistą i laureatem licznych konkursów i nagród, w tym m.in. prestiżowej Nagrody im. Leona Schillera (2014), przyznanej mu w uznaniu za poziom artystyczny i za znakomite kreacje na scenie Narodowego Starego Teatru.

Jako pedagog zadebiutował w roli asystenta Małgorzaty Hajewskiej, przy przedstawieniu dyplomowym "Iwona, księżniczka Burgunda". Następne lata spędził jako bliski współpracownik Jerzego Treli. Pomagał przy powstawaniu takich spektakli akademickich jak "Damy i huzary" czy "Samobójca". Obecnie prowadzi samodzielne zajęcia ze studentami Wydziału Aktorskiego.

***

PC Drama / 28.09.2015 / G.19.00

"Kowboj Parówka"

autorzy: Mateusz Pakuła, Marcin Pakuła / reżyseria: Wiktor Loga-Skarczewski / obsada: Zuzanna Skolias, Roman Gancarczyk, Krzysztof Piątkowski, Piotr Franasowicz / kostiumy: Hanka Podraza / wizualizacje: Dawid Kozłowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji