Artykuły

Szukając Leara w DPS-ach. Poruszający dramat starego człowieka w Operze

"Szukając Leara: Verdi" wg scenariusza i w reż. Michała Znanieckiego w Operze na Zamku w Szczecinie. Pisze Ewa Podgajna w Gazecie Wyborczej - Szczecin.

Premiera była nierówna, nieoszlifowana, ale kiedy oglądamy w teatrze coś takiego na styku sztuki i życia, to jest to poruszające.

W eksperymencie scenicznym "Szukając Leara: Verdi" reżyser Michał Znaniecki wybrał fragmenty muzyczne z uwertur, arii, duetów w operach Giuseppe Verdiego (m.in. z "Rigoletto" "Aidy", "Nabucco", "Siły przeznaczenia"), z których skompilował spektakl teatralno-muzyczny odwołujący się do historii "Króla Leara". Napisanie opery na kanwie dzieła Williama Szekspira było niezrealizowanym pragnieniem kompozytora, który do końca życia odkładał pracę nad dziełem.

Dramat starego człowieka

Inscenizację "Leara" reżyser, który jest autorem scenariusza, redukuje do historii rodzinnej, opowieści o słabym i bezradnym starcu, który wszystko oddał niegodnym córkom, które pozbywają się ojca. Główną rolę Leara powierzono 84-letniemu Jerzemu Artyszowi, legendzie i nestorowi sceny operowej. Jego Lear jest powściągliwy, przeżywa osobisty dramat starego człowieka, świadomego odchodzenia.

Seniorzy z DPS-ów na scenie

Na scenie zawodowym artystom (pięknie rolę Kordelii śpiewa Ewa Biegas) towarzyszy blisko dwudziestu seniorów z dwóch szczecińskich domów pomocy społecznej. Są swoistym chórem, który śledzi wydarzenia i próbuje doradzać Learowi, ale nikt nie chce słuchać ich głosu.

Wstrząsający jest moment, kiedy tancerze baletu, w roli sanitariuszy domu starców, gdzie rzecz się dzieje, tańczą, gibko wyginając ciała opierające się o wózki inwalidzkie, za pomocą których poruszają się niektórzy pensjonariusze DPS-ów.

Głos wykluczonych

Premiera była nierówna, nieoszlifowana, ale kiedy oglądamy w teatrze coś takiego na styku sztuki i życia, to jest to poruszające.

Przedstawienie wyciąga seniorów na scenę, czyni z nich ludzi ważnych, niektórzy będą mieli łzy w oczach, jak usłyszą oklaski. Patrzymy tu na moc sztuki, która potrafi tchnąć życie, ale też śmierć, bo wychodzi się z tego spektaklu przygniecionym myślą o nieuchronnym przemijaniu.

"Szukając Leara: Verdi" to szczecińska wersja spektaklu, który przygotowany został w 2013 r. we Wrocławiu na scenie Teatru Capitol w ramach projektu "Głos wykluczonych".

Opera na Zamku: "Szukając Leara: Verdi", scenariusz i reżyseria Michał Znaniecki, dyrygent Jerzy Wołosiuk, asystent reżysera Zofia Dowijat, przygotowanie chóru Małgorzata Bornowska, choreografia Diana Theocharidiou, kostiumy Joanna Medyńska. Premiera 25 września 2015 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji