Artykuły

Bydgoszcz. Nowy mural koło Teatru Polskiego

Mural autorstwa Jakuba Woynarowskiego, który powstaje na ścianie kamienicy (róg ulic Gdańskiej 68 i Alei Mickiewicza) zaprezentowany zostanie oficjalnie w niedzielę 27 września o godz. 16.

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy obok Miasta Słupsk i Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim dzięki wsparciu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie bierze udział w programie "Uwolnij mural", który towarzyszy obchodom 250-lecia teatru publicznego w Polsce i jest częścią kampanii "Przeżyjemy w teatrze".

Projekt muralu nawiązuje bezpośrednio do konwencji graficznych z czasów kształtowania się modelu polskiego teatru publicznego. Umieszczone w centralnym punkcie oko odsyła do twórczości XVIII-wiecznego architekta Claude'a-Nicolasa Ledoux, jak i do dzieł XX-wiecznego awangardowego malarza René Magritte'a. Jednak - jak podkreśla autor - "pomimo odwołań do oświeceniowej ikonografii, rozpiętej między racjonalizmem a mistycyzmem, wielkoformatowa kompozycja wyraża bardziej uniwersalne napięcia". Projekt stanowi interpretację towarzyszącego obchodom hasła "Przeżyjemy w teatrze", które ma przypominać, że zarówno w przeszłości, jak i obecnie, to właśnie teatr jest ważnym miejscem dyskusji i refleksji na temat rzeczywistości.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji