Artykuły

Zabrze. "Jasiu albo polish joke" w trasie Teatru Polska

Wróciliśmy z dwóch tras projektu TEATR POLSKA ze spektaklem JASIU ALBO POLISH JOKE w reżyserii Macieja Podstawnego. - donoszą z Teatru Nowego.

Dotarliśmy w malownicze rejony województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego,dolnośląskiego i wielkopolskiego : Stalowej Woli, Staszowa, Starachowic, Stąporkowa, Brzegu Dolnego i Krotoszyna.

W każdym miejscu spektakl poprzedziły warsztaty teatralne dotyczące aktualnego problemu emigracji. Wspólnie z uczestnikami (którymi były zarówno grupy zorganizowane, jak i indywidualni uczestnicy) zastanawialiśmy się, w jaki sposób jesteśmy postrzegani za granicą, co w Polsce nam się podoba, i jakie elementy (bądź cechy) przenieślibyśmy z innych krajów. Usłyszeliśmy wiele indywidualnych i emocjonujących wypowiedzi na temat doświadczeń emigracyjnych a także historie związane z przyniesionymi przedmiotami.

Po spektaklach burzliwie dyskutowaliśmy z widzami. Dyskusje poprowadził dr Krzysztof Karwat - krytyk teatralny, literat, publicysta, od wielu lat zajmujący się problematyką tożsamości narodowej i emigracji. Jak się okazało przedstawienie wzbudziło ogromne emocje!!! Od wielu oglądających usłyszeliśmy, że była to naprawdę zabawna historia, ale prawdziwa, bo wielu z naszych rodaków właśnie tak traktuje swoje korzenie.

Ilość widzów, która obejrzała nasz spektakl była imponująca, a w uroczym Stąporkowie i Krotoszynie sala zapełniła się do ostatniego miejsca.

W Staszowie spektakl zagraliśmy w odmiennych warunkach - w plenerze. Niestety... pogoda spłatała nami figla i w momencie wyjścia aktorów na scenę rozpadał się deszcz.

Pomimo chłodu widzowie dotrwali do końca... i mocno trzymając w dłoniach parasole żywo dyskutowali o spektaklu.

W Brzegu Dolnym, gdzie siedzibą Ośrodka Kultury jest przepiękny zabytkowy pałac - zagraliśmy również w plenerze. Tym razem pogoda okazała się łaskawa.

Na szczególną uwagę zasługuje urzekająca gościnność gospodarzy poszczególnych miejscowości, z którymi, mamy nadzieję, nawiązać dłuższą współpracę.

Ale to nie koniec naszej trasy w ramach projektu TEATR POLSKA. Już 26 października wyjeżdżamy w kolejne miejsca. Tym razem będzie to Podkarpacie: Gorlice, Krosno, Strzyżów i Lubaczów.

12 września w ramach projektu TEATR POLSKA gościliśmy również na II Wodzisławskiej Nocy Teatrów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji