Artykuły

Gdynia. Centrum Filmowe rozpoczęło działalność

W niedzielę uroczyście otwarto Gdyńskie Centrum Filmowe. Mieszczą się tu trzy kina studyjne, które wyświetlać będą filmy ambitne i artystyczne. Budowa placówki trwała półtora roku. Głównym użytkownikiem obiektu jest Gdyńska Szkoła Filmowa.

- To miejsce zrodziły marzenia o tym, aby Festiwal Filmowy, który jest największym świętem polskiego kina, na stałe, każdego dnia zagościł w naszym mieście - powiedział podczas uroczystości otwarcia budynku prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Jak podkreślił, centrum będzie miało charakter otwarty, każdego dnia będzie w nim można spotkać twórców polskiego kina, "spotkać wspaniałe dzieła polskiego kina". Jak mówił, znajdują się tu trzy kina studyjne, a ich nazwy - Warszawa, Goplana i Morskie Oko - dla wszystkich gdynian będą brzmiały znajomo, nawiązując do przedwojennej tradycji miasta i ówczesnych kin.

- Jestem głęboko przekonany, że Gdyńskie Centrum Filmowe będzie żywo uczęszczane, będzie miejscem, które gdynianie pokochają - dodał Szczurek.

Początki Gdyńskiej Szkoły Filmowej wspominał reżyser Robert Gliński. - Szkoła powstała w bardzo prozaiczny sposób. Miałem propozycję, żeby zrobić szkołę w Addis Abebie w Etiopii. Powiedziałem, że nie chcę tam jechać, ponieważ tam są muchy, a ja nie znoszę owadów. I wtedy Leszek Kopeć (prezes Pomorskiej Fundacji Filmowej, która prowadzi Gdyńską Szkołą Filmową - PAP) zaproponował mi "zróbmy tę szkołę u nas", w Gdyni - opowiadał.

Gdyńskie Centrum Filmowe powstało w centrum miasta, obok Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej oraz kilkaset metrów od śródmiejskiej plaży. Budowa rozpoczęła się w kwietniu 2014 r. Trzykondygnacyjny gmach o prostej, modernistycznej formie ze szklaną fasadą został zaprojektowany w gdyńskim biurze architektonicznym Arch-Deco.

W centrum oprócz siedziby Gdyńskiej Szkoły Filmowej, trzech sal kinowych mogących pomieścić 45, 96 i 227 widzów, znajdują się m.in. galeria, księgarnia filmowa, czytelnia scenariuszy filmowych, restauracja i kawiarnia. Zbudowano również parking podziemny na 220 samochodów. Powierzchnia całkowita obiektu wynosi ponad 3,7 tys. metrów kwadratowych. W lipcu w ramach tej inwestycji oddano też do użytku kolejkę torową na Kamienną Górę.

Koszt całego przedsięwzięcia to ok. 40 mln zł, z czego 22 mln pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki pozyskanej z programu Unii Europejskiej Jessica, a pozostałą kwotę pokrył budżetu miasta Gdyni. Część powierzchni obiektu będzie przeznaczona na wynajem, z którego dochód ma posłużyć na spłatę pożyczki zaciągniętej na budowę.

Gdyńskie Centrum Filmowe będzie jednym z głównych miejsc projekcji i spotkań podczas rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni 40. Festiwalu Filmowego.

Gdyńska Szkoła Filmowa powstała w styczniu 2010 r. Kształci adeptów reżyserii filmowej na dwuletnich studiach. Kadrę akademicką stanowią wykładowcy sztuki filmowej, reżyserzy, aktorzy, scenarzyści, operatorzy, montażyści, producenci i teoretycy filmu, m.in. Jacek Bławut, Sławomir Fabicki, Katarzyna Figura, Robert Gliński, Paweł Łoziński, Juliusz Machulski i Mirosław Przylipiak.

GSF wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim prowadzi również kierunek: wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej.

Gdyńska Szkoła Filmowa ma charakter niekomercyjny, finansowana jest z budżetu miasta Gdyni, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz dotacji sponsorskich. Od studentów nie pobiera się czesnego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji