Artykuły

Cieszyn. Łukasz Maciejewski dyrektorem "Kina na Granicy"

Tarnowski krytyk i filmoznawca, Łukasz Maciejewski, został nowym dyrektorem programowym festiwalu "Kino na Granicy / Kino na Hranici", jednej z najbardziej prestiżowych i najpopularniejszych imprez filmowych w Polsce.

- "Kino na Granicy" jest sprawdzoną marką, ma tysiące fanów, również dlatego nie zamierzam dokonywać żadnych rewolucyjnych zmian programowych, chociaż oczywiście mam mnóstwo własnych pomysłów, energię i entuzjazm - podkreśla Łukasz Maciejewski.

Pomysł na festiwal zrodził się w środowisku Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej. "Kino na Granicy" ma już swoją tradycję i renomę oraz jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych imprez filmowych. W latach 2009, 2010, 2011, 2013 kapituła nominowała Przegląd Filmowy "Kino na Granicy" do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "Międzynarodowe Wydarzenie Filmowe" obok takich festiwali, jak: Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty, Krakowski Festiwal Filmowy, Międzynarodowy Warszawski Festiwal Filmowy, Planet Doc Review oraz Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi".

Kino na Granicy otrzymało ją w roku 2013.

18. edycja Przeglądu Filmowego Kino na Granicy skomponowana już według programu ułożonego przez Łukasza Maciejewskiego, odbędzie się w dniach od 28 kwietnia do 3 maja 2016 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Dodajmy, że od tego roku Łukasz Maciejewski jest również szefem artystycznym festiwalu "Przestrzenie Inspiracji" odbywającego się w Lublinie i w Gardzienicach, a dedykowanego scenografom, dekoratorom wnętrz, fotosistom oraz wszystkim twórcom odpowiedzialnym za stronę plastyczną filmów. Gośćmi pierwszej edycji festiwalu byli między innymi Maja Komorowska, Andrzej Seweryn, Jan Frycz, Jacek Petrycki oraz Andrzej Barański.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji