Artykuły

Gdańsk. Koncert pieśni żydowskich u Szekspira

12 września na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego odbędzie się koncert Darka S. Wójcika "Motywy żydowskie w muzyce świata", połączony z realizacją płyty CD pod tym samym tytułem.

Od lat największą fascynacją Darka Wójcika jest muzyka żydowska. Owocem tej fascynacji jest pierwsza autorska płyta CD "Shalom Alejchem" nagrana z Pojln Klezmer Quartett w lipcu 2008 r. w Wielkiej Synagodze w Tykocinie. Płyta nominowana była do nagrody muzycznej Polskiego Radia Program III w kategorii muzyka folkowa i etniczna.

Od tego czasu artysta regularnie koncertuje, zachwycając publiczność niezwykle sugestywnym przekazem treści pieśni wykonywanych w języku jidysz i hebrajskim. Przez krytyków i publiczność określony mianem "artysta charyzmatyczny". Zaliczany do grona najlepszych wykonawców muzyki tego gatunku w Polsce.

Umiejętność tak dokładnego odtwarzania języka yiddish i treści zawartych w wykonywanych pieśniach artysta posiadł dzięki lekcjom wymowy i interpretacji tekstu, udzielanych przez jego Mentora bł. pamięci Efraima Kislera z Gdańska, publicysty, strażnika kulturu yiddish, uczestnika Powstania w Getcie Białostockim, który zaszczepił w artyście ogromną miłość i szacunek do kultury żydowskiej.

***

Stanisława Grażyńska wieloletnia dziennikarka muzyczna Radia Gdańsk recenzując koncert muzyki żydowskiej Darka Wójcika napisała:

"Dariusz Wójcik w tym repertuarze jest po prostu rewelacyjny. On nie tworzy teatru, nie gra - po prostu w mgnieniu oka staje się krwistą postacią, która czuje i sercem reaguje na często kapryśny los człowieka. To co robi jest od pierwszej do ostatniej nuty autentyczne i sięga do najgłębszych zakamarków ludzkiej duszy... Wójcik nie tylko śpiewa, ale melodeklamuje, tańczy, tworzy swoistą choreografię zachowań... Tym samym zabiera słuchacza na wyprawę w przeszłość...".

--

Katarzyna Chmura - dziennikarka Gazety Wyborczej recenzując pierwszą autorska płytę CD Dariusza Wójcika napisała:

"Emocjonalność, naturalność i przywiązanie do interpretacyjnych tradycji - te cechy mówią najsilniej o potencjalne tkwiącym w płycie "Shalom Alejchem" gdańskiego śpiewaka Dariusza Wójcika wydanej nakładem Soliton (...)

Okazuje się, że w dobie wszechobecnej globalizacji, znaczna część melomanów zaczyna przedkładać nad muzykę popularną tę tradycyjną, etniczną, sięgającą do korzeni. Do ich serc ma dużą szansę trafić również najnowsza płyta "Shalom Alejchem" Dariusza Wójcika, na którą składają się tradycyjne pieśni żydowskie.

Krążek ten, wydany nakładem sopockiej wytwórni Solition, jest pierwszą autorską płytą tegoż cenionego gdańskiego śpiewaka, niegdyś występującego na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni, obecnie artysty niezależnego, dyrektora Teatru Otwartego. Owa "smętna nuta" w śpiewie Dariusza Wójcika przyjmuje obraz bardzo szczery, czuje się, że muzyk jest przywiązany do tej tradycji. Dzięki temu pojawiające się na tej płycie muzyczne wzruszenia można przeżyć bardzo osobiście."

Wydarzenie pod nazwą "Motywy żydowskie w muzyce świata" zaplanowane dla uczczenia Jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej gdańskiego śpiewaka Dariusza Wójcika, jest efektem jego wieloletnich doświadczeń i poszukiwań własnej osobowości artystycznej.

--

Konrad Beniamin Puławski z "Laboratorium Muzycznych Fuzji" recenzując koncert "Motywy żydowskie w muzyce świta", którego oficjalna premiera odbyła się w Synagodze w Kolnie (Podlasie) napisał:

"Koncert ukazuje wyraźne wpływy muzyki klezmerskiej na współczesny kształt dziedzictwa cywilizacyjnego Żydów. Kultura i muzyka żydowska miały niebywały wpływ na rozwój wielu rodzajów muzyki współczesnej. Koncert "Motywy żydowskie w muzyce świata" doskonale argumentuje motywy i wszelkie konotacje kultury żydowskiej z muzyką świata i gatunkami, na pozór nie mającymi z nią zbyt wiele wspólnego m.in. z jazzem. Aranżacje Szawła Lipskiego (fortepian) są świetną równowagę w łączeniu różnorodnych technik. Słuchając koncertu publiczność doświadcza nie tylko prostoty biesiadnego utworu, ale jest też świadkiem parafraz jazzowych znanych standardów żydowskich wykonywanych iście po mistrzowsko przez Lipski Quartet. Artyści przypisują ogromną wagę do przekazu uczuć i piękna żydowskiej tradycji. Świadczą o tym nie tylko odpowiednio dobrane stroje i rekwizyty ale przede wszystkim umiejętność posługiwania się językiem yiddish i hebrajskim, które zdobią większość pieśni składających się na program koncertu.

Każda pieśń prezentowana przez charyzmatycznego Darka Wójcika porusza słuchacza szczerością wypowiedzi, budzi autentyczny podziw dla jego kunsztu wokalnego i aktorskiego. Wszystko to jest gwarancją prawdomównego przekazu muzycznego spektaklu. Repertuar koncertu jest niezwykle urozmaicony

Realizując to zadanie artyści sięgają nie tylko po utwory zabarwione klimatem północno-amerykańskiego musicalu na zmianę z charakterystycznym folklorem żydowskim, ale tworzą oryginalne adaptacje muzyki pochodzącej m.in. z filmu Stevena Spielberga "Lista Schindlera" oraz Jerry'ego Bocka "Skrzypek na dachu", ocierając się przy tym o składniki tradycyjnej muzyki bałkańskiej. Podczas koncertu, po głębszym wsłuchaniu się, odbiorca dostaje cały przekrój rozwoju muzyki żydowskiej - dosłownie - od starożytności do współczesności...

Wydaję się, że tak jak w kolneńskiej restauracji Colnus paląca się siedmioramienna menora żydowska powoli "odliczała" czas do zakończenia występu, tak możemy być pewni, że muzyka na długi czas będzie gościła w naszych sercach, rozwijając swoje muzyczne interpretacje, których nie wydaje się być końca. Chociaż żydowski świecznik ostatecznie się wypalił, nie wypaliła się serdeczna atmosfera i nieustający aplauz publiczności, której brawa wywołały aż trzy bisy. Panującego entuzjazmu i satysfakcji widzów po wyjściu z Sali nie trzeba więc chyba będzie opisywać... Pozostaje jedynie pogratulować - brawo."

***

"Motywy żydowskie w muzyce świata"

koncert muzyki klezmerskiej z okazji Jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej Darka S. Wójcika połączony z nagraniem płyty CD (live)

wykonawcy:

Darek Wójcik vel Davidek - bas

& Szaweł Lipski Klezmer Quartet

w składzie:

Szaweł Lipski - fortepian, aranżacja

Przemek Skałuba - klarnet

Grześ Gadziomski - skrzypce

Rafał Grząka - akordeon

w programie m.in.:

Ajde Jano, A nigundl, Dona dona, Fiddler on the roof (medley), Hatikva, Hava Nagila, Idishe Mame, Jovano Jovanke, Kazimierz, Rebe Elimelech

12 września 2015, godz. 19.00

Gdański Teatr Szekspirowski

Gdańsk, ul. Wojciecha Bogusławskiego 1

Bilety w cenie 30 zł. (parter) i 20 zł. (galeria)

do nabycia na miejscu na 2 godziny przed koncertem

Rezerwacja biletów: 600 290 214

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji