Artykuły

Gdańsk. Nowy projekt Kuczyńskiego i Huellego

Kompozytor Marek Kuczyński i pisarz Paweł Huelle spotkali się przy tworzeniu oratorium zamówionego na 60 rocznicę Polskiego Radia w Gdańsku. Artystyczna kooperacja nie skończyła się na tym jednym wydarzeniu.

Obaj twórcy przygotowują obecnie cykl siedmiu pieśni miłosnych. Ich wykonawczynią będzie robiąca międzynarodową karierę gdańska sopranistka Agnieszka Tomaszewska [na zdjęciu], śpiewaczka, która współpracowała z Kuczyńskim już przy "Mszy Kaszubskiej", a z oboma twórcami przy wspomnianym "Oratorium Gdańskim", którego prapremierę słyszeliśmy wiosną ubiegłego roku. Prawykonanie nowego utworu jest planowane na najbliższą jesień. Dojdzie do niego prawdopodobnie w Niemczech, w Bremie.

- Cała praca jest jeszcze w fazie wstępnej - wyjaśnia Marek Kuczyński. - Uzgodniliśmy roboczą koncepcję utworu. Początkowo myśleliśmy o czterech pieśniach, ale zamysł rozrósł się do siedmiu i pewnie tak zostanie. Jeszcze nie znam tekstów Pawła Huelle. One z pewnością wpłyną na ostateczny kształt kompozycji.

- Pracuję nad tymi tekstami - potwierdza Paweł Huelle. - Spotkanie z Panią Agnieszką, pięknem jej głosu i z jej urodą, było tak inspirujące, że postanowiłem zostać jej trubadurem.

- Jesteśmy obaj zauroczeni głosem Agnieszki - uśmiecha się na to kompozytor. - A jeżeli do tego dochodzi uroda? Tym lepiej.

Agnieszka Tomaszewska jest obecnie solistką opery w Hamburgu, ale gdańszczanie znają ją doskonale jako Panienkę z Okienka, a ostatnio jako solistkę oratorium Jana A.P. Kaczmarka na dwudziestopięciolecie NSZZ "Solidarność". Cały świat dowiedział się wówczas, że jako małe dziecko czekała na powrót ojca strajkującego w Stoczni Gdańskiej.

Cykl będzie napisany na sopran i smyczkową orkiestrę kameralną. Twórcy mają nadzieję, że w prawykonaniu wezmą udział muzycy Polskiej Filharmonii Kameralnej-Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji