Artykuły

Olsztyn. Teatr im. Jaracza odwiedzi powiatowe miasta

Teatr im. Jaracza w Olsztynie, który w tym roku obchodzi podwójny jubileusz, rozpoczyna cykl spektakli objazdowych po miastach Warmii i Mazur. Premierę sztuki "Najwięcej samobójstw zdarza się w niedzielę", obejrzą w piątek 4 września mieszkańcy Mrągowa.

Jak poinformował rzecznik prasowy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie Maciej Lewandowski, w tym roku ta instytucja samorządu województwa obchodzi jubileusz 90-lecia powołania sceny dramatycznej oraz 70-lecia istnienia polskiego teatru w Olsztynie.

- Dyrektor teatru Janusz Kijowski zaproponował, by teatr z tej okazji wyszedł naprzeciw widzom, zwłaszcza mniejszych miast, dla których być może dojazd do stolicy regionu, a może i ceny biletów są pewną barierą w dostępie do sztuki. Dlatego dzięki ośrodkom gminnym czy lokalnym centrom kultury możliwe będzie uruchomienie objazdowej sceny teatralnej - podkreślił Maciej Lewandowski.

Dodał, że w myśl zasady "kultura powinna łączyć, a nie dzielić" to aktorzy Teatru im. Jaracza będą wystawiać sztuki w miastach powiatowych, by zaproponować tamtejszym widzom coś więcej niż festyny czy koncerty. Spektakle Teatru im. Jaracza będą gościć w Mrągowie, Kętrzynie, w planach są także przedstawienia w Nidzicy, Ostródzie czy Iławie.

Najbliższą premierę sceny objazdowej "Najwięcej samobójstw zdarza się w niedzielę" (na zdjęciu) zobaczą w piątek, 4 września, w Centrum Kultury i Turystyki mieszkańcy Mrągowa.

Spektakl opowiada o parze trzydziestolatków - korporacyjnych pracoholików. Pewnego dnia budzą się i uświadamiają sobie, że przed nimi wolna niedziela. Na domiar złego dowiadują się, że najwięcej samobójstw zdarza się właśnie tego dnia. Sztukę wyreżyserował Giovanni Castellanos.

Jak dodał Maciej Lewandowski w rozpoczynającym się właśnie sezonie artystycznym 2015/2016 w Teatrze im. Jaracza nie zabraknie premier, które odbędą się jednak na rodzimych deskach, czyli w Olsztynie. W tym sezonie teatr stawia na klasykę, będzie więc "Świętoszek" Moliera czy "Kartoteka" Tadeusza Różewicza - podkreślił.

Teatr w Olsztynie powstał w 1925 r. jako dar dla mieszkańców Allenstein za zwycięstwo w plebiscycie. Stąd jego nazwa - "Der Treudanktheater" z niemieckiego "W podzięce za wierność", pod którą funkcjonował do 1945 r. W tym okresie w repertuarze placówki znajdowały się sztuki teatralne oraz operowe i operetkowe w prezentowane w języku niemieckim.

18 listopada 1945 r. po raz pierwszy teatr zaistniał jako polska scena pod nazwą Teatru Warmii i Mazur. W trudnych warunkach lokalowych wystawiono wówczas "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Artura Młodnickiego.

Od 1946 r. instytucja funkcjonuje pod obecna nazwą Teatru im. Stefana Jaracza. W pierwszym zespole artystycznym znaleźli się: Maria Homerska, Hanna Skarżanka, Eugenia Śnieżko-Szafnaglowa, Karol Adwentowicz, Jan Kurnakowicz, Stanisław Igar, Stanisław Milski, Janusz Strachocki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji