Artykuły

Szamocin. "Zostań. Zostań" na Stacji

29 sierpnia na placu przed Stacją Szamocin odbędzie się premiera spektaklu "Zostań. Zostań" w reż. Michała Borczucha. To trzecia odsłona współpracy reżysera z dziećmi z Teatru Stacja Szamocin. Projekt "Wielkopolska: Rewolucje" już zakończon, ale zespół pracuje nadal.

W trzecim roku znajomości będziemy przyglądać się temu jak się zmieniliśmy - co znaleźliśmy, a co zgubiliśmy przez ten czas. Nie ma co iść tam gdzie się już było. Dlatego zatrzymamy się w miejscu. Wakacyjne obozowisko, które być może uda nam się zbudować w Szamocinie, będzie po prostu tym czym jest szałas, ognisko, kuchnia polowa, mgła, deszcz, trąbka wołająca na apel. 

Być może uda nam się śpiewać Mahlera. 

Kto chce niech słucha.

(Michał Borczuch)

***

W 2013 i 2014 roku Michał Borczuch wraz z zespołem wyreżyserował dwa spektakle z udziałem dzieci związanych z Teatrem Stacja Szamocin oraz z miejscowego domu dziecka. Oba w ramach programu Samorządu Województwa Wielkopolskiego "Wielkopolska: Rewolucje / Budzik Kulturalny". Przedstawienie były prezentowane m.in. w krakowskim Starym Teatrze, w Teatrze Studio w Warszawie, na Malta Festival oraz w Teatrze Nowym w Poznaniu.

Choć "Rewolucje" już zakończone, to zespół pracuje nadal.

Premiera nowego przedstawienia jest realizowana jest w ramach projektu POP-UP kuratorowanego przez Grzegorza Niziołka i Agatę Siwiak na zaproszenie związanej z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie Agencji Artystycznej GAP i Fundacji GAP.

Punktem wyjścia dla szamocińskiego przedstawienia będzie twórczość Gustava Mahlera, między innymi jego liryczne pieśni "Kindertotenlieder" do słów Friedricha Rueckerta. Marcin Masecki - kompozytor, któremu szczególnie bliskie jest przetwarzanie muzyki późnego romantyzmu, traktowanego krytycznie jako historyczny język dźwiękowy - skomponuje do szamocińskiego przedstawienia epizody muzyczne, będące przetworzeniem mahlerowskiego materiału. Nad dramaturgią muzyczną spektaklu czuwał będzie Antoni Beksiak, który przeprowadzi z dziećmi warsztaty z zakresu sztuki dźwięku. W czasie ich trwania stworzona zostanie muzyczna narracja spektaklu (sonosfera), na którą złożą się między innymi efekty wokalne, dźwięki wytworzone przez różnego rodzaju przedmioty i elementy nagrań terenowych.

 ***

POP-UP w Szamocinie

"ZOSTAŃ. ZOSTAŃ"

Premiera: 29 i 30 sierpnia 2015, godzina 20 na placu przed "Stacją Szamocin"

(ul. Dworcowa 17 A)

Pokazy w Krakowie w ramach projektu POP-UP: 21 i 22 października 2015, godz. 19.00, kampus Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (ul. Rakowicka 27)

---

Realizatorzy: Michał Borczuch (reżyseria), Antoni Beksiak (dramaturgia muzyczna), Marcin Masecki (kompozycja muzyczna), Dorota Nawrot (scenografia), Krzysztof Zarzecki (warsztaty aktorskie)

Występują: Marlena Cholewa, Krystyna Kogut, Leszek Kogut, Danuta Peksa, Grzegorz Peksa, Małgorzata Peksa, Weronika Popkowska, Daria Rakowska, Amelia Szymanowska, Marlena Szymanowska, Mateusz Szymanowski, Kacper Wysocki, Dagmara Świątek, Jakub Świątek, Patrycja Świątek, Krzysztof Zarzecki (gościnnie) oraz muzycy: Sławomir Czapla, Jacek Rubczak, Marcin Semrau

Producentka: Natalia Gorzelańczyk

Koordynacja / zdjęcia: Aga Ścigała

***

Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Krakowa oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Producent: Agencja Artystyczna GAP i Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej w Krakowie

Partner: Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno-Teatralne "Stacja Szamocin"

www.popupkrakow.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji