Artykuły

Gdańsk. X Festiwal Goldbergowski w kościele św. Trójcy

Sześć koncertów z udziałem wykonawców z Polski, Czech, Iranu, Niemiec, Słowacji i Węgier zaplanowano podczas rozpoczynającego się w piątek w Gdańsku Festiwalu Goldbergowskiego, prezentującego muzykę dawną. To dziesiąta edycja tej imprezy.

- Ideą festiwalu, która legła u początku jego powstania, jest przede wszystkim promocja dawnej muzyki gdańskiej z bogatych zbiorów muzykaliów gromadzonych przez PAN Bibliotekę Gdańską. Są to często kompozycje zapomniane, choć prezentują artystycznie najwyższy poziom. Sam Johann Gottlieb Goldberg został przez mnie wybrany jako patron imprezy z okazji 250. rocznicy jego śmierci, która przypadła w 2006 roku - powiedziała dyrektor i pomysłodawczyni festiwalu Alina Ratkowska.

Przypomniała, że ten klawesynista i kompozytor urodził się w Gdańsku w 1727 r. (zmarł na gruźlicę w 1756 r. w Dreźnie - PAP). "Był jednym z najbardziej znanych uczniów Jana Sebastiana Bacha Jego nazwisko przeszło do historii muzyki i jest znane melomanom dzięki Wariacjom Goldbergowskim Bacha" - podkreśliła.

Ratkowska wyjaśniła, że w Gdańsku na przełomie XVII i XVIII wieku kwitło życie muzyczne. - Miasto było bogate i oferowało dobre warunki pracy muzykom. Sam Bach był zainteresowany przyjazdem do Gdańska wypytując o posadę kapelmistrza w Kościele Mariackim - nadmieniła.

Alina Ratkowska zdobyła I nagrodę (ex aequo) Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego im. Paoli Bernardi w Bolonii w 2005 r. Jest adiunktem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jubileuszowy Festiwal Goldbergowski zainauguruje w piątek wieczorem koncert niemieckich muzyków - Georg Poplutz (tenor), Antje Asendorf (gitara romantyczna) i Stefan Hladek (historyczna gitara basowa).

- Festiwal Goldbergowski poświęcony jest muzyce dawnej, głównie barokowej, wykonywanej na historycznym instrumentarium bądź na ich współczesnych kopiach. Dzięki temu udaje się uzyskać brzmienie zbliżone do oryginalnych brzmień, takich jak przed wiekami - podkreśliła Ratkowska.

W sobotę podczas festiwalu wystąpi Mahan Esfahani, urodzony w 1984 r. w Teheranie (Iran). Od dziecka uczył się u swojego ojca gry na fortepianie, by jako nastolatek zainteresować się klawesynem. Muzyk mieszka obecnie w Londynie. Wielokrotnie nagradzany prestiżowymi nagraniami, ma w dorobku liczne recitale na całym świecie.

Następny dzień poświęcony będzie kompozycjom ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej. Będą to utwory Johanna Georga Hoffmanna (1700-1780), Friedricha Christiana Mohrheima (1719-1780), Johanna Daniela Pucklitza (1705-1774), Gessela (XVIII w.) oraz dwóch anonimowych muzyków z XVII i XVIII wieku. Utwory wymienionych twórców wykona Goldberg Baroque Ensemble z Gdańska pod dyrekcją Andrzeja Szadejko. Solistami będą: Ingrida Gapova ze Słowacji (sopran), Klaudia Trzasko (sopran) oraz muzycy z Niemiec: Bettina Ranch (alt), Georg Poplutz (tenor) i Stefan Geyer (bas).

W piątek, 4 września w programie festiwalu jest koncert z utworami Goldberga. Kompozycje patrona imprezy zaprezentuje niemiecki zespół Musica Alta Ripa, założony w 1984 r. w Hannover. Dzień później, melomani będą mogli usłyszeć gości z Czech - praską orkiestrę barokową Collegium 1704 i zespół wokalny Collegium Vocale 1704, którym dyrygować będzie Vaclav Luks.

Festiwal w niedzielę, 6 września zakończy koncert, w którym weźmie udział Petra Somlai, uważana za jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia specjalizujących się w grze na historycznych pianoforte. Artystce z Węgier towarzyszyć będzie polski smyczkowy kwartet Arte dei Suonatori.

Festiwalowe koncerty odbywać się będą w XV-wiecznym kościele św. Trójcy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji