Artykuły

Bydgoszcz. Prapremiery 2015 w nowej odsłonie

Czternasta edycja teatralnego Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy odbędzie się 2-10 października w zmienionej formule. Pokazane zostaną krajowe i zagraniczne sztuki oparte na nowych tekstach i nowe spektakle performatywne, a impreza nie będzie konkursem.

Ideą festiwalu zainicjowanego w 2006 r. przez ówczesnego dyrektora Teatru Polskiego Adama Orzechowskiego i kontynuowanego przez jego następcę Pawła Łysaka było prezentowanie spektakli, których prapremiery odbyły się w poprzednim sezonie na polskich scenach. Zeszłoroczna edycja festiwalu zbiegła się z objęciem dyrekcji teatru przez Pawła Wodzińskiego, który wkrótce zapowiedział zmianę formuły festiwalu.

Podczas tegorocznego festiwalu zaprezentowanych zostanie 15 spektakli, w tym sześć zagranicznych. Imprezie towarzyszyć będą koncerty, debaty i konferencja naukowa.

Dyrektor teatru Paweł Wodziński i jego zastępca Bartosz Frąckowiak podkreślili, że chcą kontynuować ideę festiwalu, ale pojęcie "prapremier" wymaga redefinicji i poszerzenia w związku z najnowszymi tendencjami w polskim i światowym teatrze oraz sztukach performatywnych. Jak zaznaczyli, z jednej strony jest to nowa jakość dramaturgiczna spektakli, a z drugiej inicjowanie w spektaklach nowych projektów w sferze społecznej, politycznej, ekonomicznej i kulturowej.

Znaczną cześć spektakli festiwalowych można podzielić na kilka nurtów, jak dramaturgie wojen, konfliktów, kryzysów i utopii. Najliczniejszą grupę w programie stanowią dramaturgie wojen i kryzysów: "Wojny, których nie przeżyłam" (Teatr Polski w Bydgoszczy), "Black Bismarck" (Niemcy), "Sounds Like War" (Niemcy), "Riding On a Cloud" (Liban), "Oh My Sweet Land" (Wielka Brytania i Szwajcaria).

Podczas festiwalu odbędzie się polska premiera spektaklu przygotowanego przez Teatr Polski w Bydgoszczy wspólnie z Kampnagel w Hamburgu "Gabinetu politycznych osobliwości". Spektakl wcześniej został wystawiony w Hamburgu.

Poza dwoma spektaklami gospodarzy festiwalu, zaprezentowanych zostanie siedem spektakli teatrów z Polski: "Collective Jumps" (Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk w Poznaniu z Instytutem Goethego w Warszawie), "Kwestia techniki" (Narodowy Satry Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie), "Delfin, który mnie kochał" (Stowarzyszenie Kolektyw 1a w Poznaniu), "Koncert życzeń" (Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie i TR w Warszawie), "Apokalipsa" (Nowy Teatr w Warszawie), "Europa. Śledztwo" (Komuna w Warszawie), "Aktorzy żydowscy" (Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie) i "Portret damy" (Teatr Wybrzeże w Gdańsku) (na zdjęciu).

W programie festiwalu znalazły się dwie debaty "Sztuka odpowiedzialna globalnie. Geopolityka nowych dramaturgii i teatr spraw zagranicznych" i "Czym są nowe dramaturgie i dlaczego nie wszystkie z nich wymyślił Szekspir" oraz konferencja "Polityczność instytucji sztuki. Co po instytucji krytycznej".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji