Artykuły

Toruń. Opera wodna głównym wydarzeniem Bella Skyway Festival

Water Concept Opera będzie głównym wydarzeniem Bella Skyway Festival w Toruniu, którego siódma edycja rozpoczyna się we wtorek i potrawa do niedzieli. To widowisko stworzone przez Bogumiła Palewicza, wykorzystujące wodę, światło i dźwięk.

- Opera wodna na przystani przy bulwarach nadwiślańskich to coś, czego jeszcze w Polsce nie było. Jest to niesamowite przedsięwzięcie. Myślę, że sięgnęliśmy wyżyn, jeśli chodzi o zastosowanie nowoczesnych technologii i nowoczesnych mediów. Łączymy światło, wodę, dźwięk, lasery i projekcje - powiedział Palewicz.

Jak zaznaczył, w trakcie widowiska "powstanie olbrzymia kurtyna wodna", a w każdej minucie z siedmiu tysięcy dysz na wysokość 25 metrów wystrzeliwane będzie 10 tysięcy litrów wody.

Pokazy opery będą odbywać się przez cały czas trwania festiwalu od godziny 20.30 do północy na Starym Mieście i w jego pobliżu.

- Po zeszłorocznym sukcesie, kiedy w ciągu pięciu dni nasz festiwal odwiedziło ponad 300 tysięcy widzów zdecydowaliśmy się na wydłużenie pokazów do sześciu dni i rozciągnięcie ich na większej przestrzeni - podkreślił dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej Krystian Kubjaczyk.

W programie festiwalu znalazło się też kilkanaście instalacji świetlnych, projekcji wieloformatowych na nietypowych powierzchniach w tym mappingów 3D, wykorzystujących najnowocześniejsze technologie. Oprócz nich przewidziano imprezy dodatkowe, m.in. koncerty, konferencję i wykład.

Na głównym deptaku Starego Miasta, ul. Szerokiej francuskie trio artystów Tilt zaprezentuje "Bukiet abażurów", na który złoży się kilkanaście olbrzymich lamp, a na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego kanadyjscy twórcy Caitlind Brown i Wayne Garrett pokażą interaktywną instalację "Chmura" powstałą z sześciu tysięcy żarówek, które będą mogli włączać i wyłączać widzowie, pociągając za sznurki.

Grupa Art4media - Maja Jamińska, Mateusz Romanowski, Michał Siemieniecki, Joanna Witkowska w widowisku "Startum" dzięki wideomappingowi "poruszą" fasadę Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a Jakub Wójtowicz i Filip Zieliński pokażą instalację świetlną "Lightfall", wykorzystując architekturę Centrum Sztuki Współczesnej. Portugalski zespół Ocubo - Nuno Maya i Carole Purnelle na fasadzie Teatru im. Wilama Horzycy przy wykorzystaniu wideomappingu zaprezentują spektakl "Light Paintings".

Nieopodal starówki w Dolinie Marzeń będzie można obejrzeć instalację "Światłoczułe", zbudowaną z 60 fosforyzujących brył geometrycznych i 2,5 kilometra sznurka przez uczestników zajęć w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka i uczniów dwóch toruńskich szkół.

W ramach imprez towarzyszących obędzie się m.in. cykl koncertów, których gospodarzem jest muzyk Mariusz Lubomski.

Budżet Bella Skyway Festival wynosi ponad 700 tysięcy złotych, z czego 220 tysięcy pochodzi z kasy miasta, a reszta to środki z rożnych źródeł publicznych i prywatnych.

Zeszłoroczna edycja Bella Skyway Festival została nagrodzona przez Polską Organizację Turystyki certyfikatem najlepszego produktu turystycznego roku.

W czasie trwania festiwalu w porze wieczorno-nocnej praktycznie niemożliwy będzie wjazd samochodów na starówkę, gdyż większość ulic zostanie zamknięta. Organizatorzy przygotowali cztery parkingi usytuowane przy wjazdach do miasta z różnych stron, skąd będzie można dojechać do centrum komunikację miejską. W mieście uruchomione zostaną dodatkowe kursy autobusów i tramwajów.

Patronem medialnym Bella Skyway Festiwal jest Polska Agencja Prasowa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji