Artykuły

Hauptmann na sposób szwedzki w Teatrze Powszechnym

Na afiszu Teatru Powszechnego pierwsza w tym sezonie premiera - "Przed wschodem słońca" Gerharda Hauptmanna. Spektakl przygotował szwedzki reżyser Ernst Gunter. "Express" poprosił go o krótką rozmo­wę.

To już Pana druga inscenizacja w Powszechnym. W jaki sposób na­wiązał Pan kontakt z warszawską sceną?

- Od dawna interesował mnie pol­ski teatr i dramat. W szwedzkim ra­diu i na scenie reżyserowałem nie­gdyś kilka sztuk Różewicza. Zaczą­łem bywać w Polsce, poznawać lu­dzi, nawiązywać kontakty z teatrami. Sam zaproponowałem Powszechnemu, że wystawię "Noc trybad". Cieszą się, że jestem tu ponownie. Początkowo zamierzałem zrealizować "Grę snów" Strindberga, niestety ubiegł mnie w tym Teatr Współcze­sny. Myślałem też o zaprezentowa­niu polskiemu widzowi sztuki szwedz­kiego dramaturga Gorana O. Ericsona "Życie paryskie". W końcu dy­rekcja Powszechnego zaproponowała Hauptmanna. Może uda mi się prze­konać polskiego widza do tego nieco "zakurzonego" dramatu?

Jak układa się współpraca z ak­torami grającymi w obcym dla Pana języku?

- Dla mnie (sam jestem także ak­torem) język to nie tylko słowo. To gest, ruch, melodia wypowiadanych kwestii. Dogadujemy się więc z ak­torami, jak sądzę, znakomicie. Po­maga nam w tym oczywiście tłumacz, a jednocześnie mój asystent, Andrzej Krajewski-Bola. Muszę przyznać, że podziwiam polskich aktorów. Czasem pracuje mi się z nimi nawet lepiej, niż z mymi rodakami. Chciałbym jeszcze wysta­wić w polskim teatrze jakieś skan­dynawskie sztuki. Może właśnie wspomniane już "Życie paryskie"? - kończy Ernst Gunter.

"Przed wschodem słońca" tłuma­czyli Barbara Surowska i Karol Sauerland. Scenografia jest dziełem Jana Banuchy. W rolach głównych zobaczymy Joannę Żółkowską, Elżbie­tę Kępińską, Olgierda Łukaszewicza, Mariusza Benoit.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji