Artykuły

Gdynia. 40. Festiwal Filmowy niebawem

Podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni będzie można zobaczyć kilka nowych filmów, poświęconych temu miastu. W ramach sekcji "Filmy z Gdyni" w tym roku zaprezentowane zostaną cztery tytuły.

Tegoroczna, jubileuszowa, czterdziesta edycja Festiwalu Filmowego w Gdyni zbliża się wielkimi krokami. Nic więc dziwnego, że po ogłoszeniu programu najważniejszych, konkursowych sekcji, organizatorzy uzupełniają plan wrześniowej imprezy kolejnymi atrakcjami. Właśnie ogłosili kolejną - cykl pokazów "Filmy z Gdyni". Jak sama nazwa wskazuje, są to oczywiście nowe dzieła powstałe w Gdyni i opowiadające o tym mieście. W tym roku zaprezentowane będą cztery filmy, reprezentujące bardzo różne gatunki i stylistyki.

- Nie ma takiej formuły gatunkowej, która ograniczałaby sekcję programową "Filmy z Gdyni" - wyjaśnia Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni. - W związku z tym, w tym roku mamy bardzo różnorodne propozycje - począwszy od fabuł do wideoklipu, który może być bardzo interesującym wydarzeniem.

Filmy, które będzie można w tym roku obejrzeć w ramach tej sekcji to: dokument "O kinie: Bokiniec" Andrzeja Mańkowskiego, krótkometrażowa fabuła "Fast Food", dokument "Niedziela", oba autorstwa Eryka Lenartowicza oraz teledysk "Eleonora" Jerzego Radosa, ilustrujący piosenkę zespołu Ajagore.

Mańkowski to twórca, który nie raz już pokazywał w Gdyni swoje filmowe produkcje, na czele ze słynnym dokumentem "Lekcja muzyki" o świetnie zapowiadającym się wirtuozie pianina, który odrzucił światową karierę, żeby uczyć muzyki dzieci w kaszubskiej szkole. Tym razem gdyński reżyser pokaże dokument niezwykle ważny dla festiwalu, zwłaszcza w roku jego okrągłego jubileuszu - to opowieść o pomysłodawcy imprezy, Lucjanie Bokińcu, gdańskim pasjonacie kina i animatorze życia filmowego w Trójmieście.

Lenartowicz to Gdynianin, rzec można, z powołania i z miłości - przez wiele lat mieszkał w Sydney, ale zdecydował się wrócić do Polski i na dłuższy czas związał się z Gdynią - był studentem Gdyńskiej Szkoły Filmowej, a oba jego filmy powstały właśnie w ramach zajęć na tej uczelni - młodej, ale coraz słynniejszej w całej Polsce i nie tylko. Fabularny film Lenartowicza to opowieść o pracowniku tytułowego fastfoodowego baru, którego uporządkowane życie burzy wprowadzenie się nowego sąsiada do mieszkania obok. W krótkometrażowym dokumencie zatytułowanym "Niedziela" autor śledzi natomiast z kamerą życie dwojga ludzi, którzy od lat mieszkają razem, ale coraz mniej są razem. Dokładniejsze przyglądanie się ich codzienności, pokazuje boleśnie, że oddalają się od siebie coraz bardziej.

Jerzy Rados, jedna z najważniejszych osób w Gdyńskiej Szkole Filmowej, zaprezentuje teledysk, będący historią miłosną - w roli kochanków będzie można zobaczyć: Katarzynę Figurę, aktorkę doskonale znaną z kinowych ekranów, dziś regularnie pojawiającą się na scenie gdańskiego Teatru Wybrzeże oraz Leszka Bzdyla - mistrza teatru tańca. Festiwalowej prezentacji wideoklipu będzie towarzyszyć występ wykonawców piosenki, z którą jest związany, grupy Ajagore.

Ta mocna, różnorodna prezentacja kina z Gdyni jest namacalnym dowodem na to, że polityka miasta w ostatnich kilku latach, skierowana na tworzenie w Gdyni centrum filmowego, przynosi coraz bardziej widoczne efekty. W Gdyni, w jednym miejscu, udało się stworzyć kilka inicjatyw związanych w ten czy inny sposób z kinem: Pomorską Fundację Filmową, która prowadzi Pomorskie Warsztaty Filmowe i Gdyńską Szkołę Filmową, Gdyński Fundusz Filmowy, zarządzany przez Centrum Kultury w Gdyni, a wreszcie - Gdyńskie Centrum Filmowe, która rozpocznie działalność we wrześniu, a składać się na nie będzie: szkoła filmowa, trzysalowe kino studyjne i galeria fotografii.

Festiwal Filmowy w Gdyni, 14-19 września.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji