Artykuły

Kraków. Trwa Letni Festiwal STeN

Od 16 sierpnia do 4 września w Teatrze Zależnym odbywa się Letni Festiwal Teatrów Nieinstytucjonalnych STeN.

Żeby w lecie nie nudziło się teatromanom, organizowane są wakacyjne pokazy i festiwale. Jednym z nich jest trwający od 16 sierpnia do 4 września Letni Festiwal Teatrów Nieinstytucjonalnych STeN w Teatrze Zależnym (ul. Kanonicza 1).

Przygotowano 14 wydarzeń, w tym spektakle, recitale i jedną premierę. Umownie festiwal odbywa się po raz dziewiąty, ale tak naprawdę pokazów letnich było więcej, wcześniej po prostu ich nie numerowano. To okazja do zapoznania się z tym, co powstało w ciągu minionego roku.

- Idea tego festiwalu jest taka: prezentujemy nasze spektakle, bo czas letni temu sprzyja. Gdy zaczynaliśmy robić nasze przeglądy, większość teatrów instytucjonalnych była w okresie wakacyjnym nieczynna, a my wypełnialiśmy lukę na teatralnej mapie

Krakowa. Dziś, choć coraz więcej teatrów gra również w letnich miesiącach, my wciąż kontynuujemy naszą ideę. Widzowie mają możliwość zobaczenia spektakli w całym secie - wyjaśnia Henryk Pasiut, prezes Stowarzyszenia Teatrów Nieinstytucjonalnych STeN oraz główny organizator festiwalu.

W najbliższym tygodniu zaplanowano aż sześć spektakli. W piątek o godz. 20 wystąpi Alicja Tanew z recitalem "Poezja jest muzyką w ciszy lata". - Alicja Tanew od kilkudziesięciu lat z powodzeniem występuje nie tylko w Krakowie. Zdobyła liczne nagrody w poezji śpiewanej. Jej autorski recital będzie ucztą duchową dla tych, którzy interesują się liryką - opowiada Pasiut.

W sobotę (godz. 20) odbędzie się spektakl muzyczny oparty na polskiej poezji, w którym nie brakuje miłości ani erotyzmu, czyli "Szepty krawędzi" z muzyką Ewy Ryks. Nie zapomniano o najmłodszych. Dla nich w niedzielę zaplanowano interaktywny spektakl z muzyką na żywo, inspirowany polskimi tańcami narodowymi i ludowymi, czyli "Ojej" (godz. 12).

Dwa spektakle Teatru Mumerus w reżyserii Wiesława Hołdysa to propozycja na poniedziałek. O godz. 19 zobaczyć można "teatralne bestiarium zwierząt istniejących tylko w wyobraźni", czyli przygotowany na podstawie książki Jana Gondowicza spektakl "Ampuć, czyli zoologia fantastyczna". O godz. 21 świat inspirowany prozą i grafikami Brunona Schulza, czyli "Głupia mąka wariatów". Jak przyznaje Pasiut, spektakle Mumerusa są tak plastyczne, że z powodzeniem mogą oglądać je również widzowie, którzy nie znają języka polskiego. To za ich przyczyną do teatru trafiają turyści.

Na czwartek na godz. 20 zaplanowano "Kabaret Kici Koci" w reżyserii i wykonaniu Ziuty Zającówny, czyli monodram według tekstów Mirona Białoszewskiego. - Mało kiedy można zobaczyć monodram inspirowany poezją. Od lat z sukcesem specjalizuje się w nim Zającówna, wzbudzając ogromne zainteresowanie widzów - rekomenduje Pasiut.

W kolejnych tygodniach zobaczyć będzie można spektakle: "Ja, Słodka..." (reżyseria i wykonanie: Justyna Kowalska), "Atomowy sex w pierwszorzędnym gatunku" (reżyseria i wykonanie: Zbigniew Kozłowski), "Sala iluzji" z cyklu Teatralny Hyde Park (reż. Ziuta Zającówna), "Tajemnik" Teatru Mumerus (w reż. Wiesława Hołdysa), a 4 września premierę Teatru Umownego "Żar żre" (reż. Justyna Kowalska).

Bilety do nabycia na godzinę przed spektaklem w cenach: 25 zł (bilet normalny) i 15 zł (bilet ulgowy). Rezerwacje pod adresem: rezerwacja-sten@wp.pl. Program festiwalu dostępny na [patrz link poniżej].

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji