Artykuły

Muzyka w muzyce, teatr w teatrze

"Ester" Tomasza Praszczałka zostanie wystawiona dziś i jutro na scenie Opery Wrocławskiej w ramach Festiwalu Musica Polonica Nova.

Tomasz Praszczałek pochodzi z Jele­niej Góry (ur. 2 grudnia 1981 r.), jest zeszłorocznym absolwentem po­znańskiej Akademii Muzycznej w klasie kompozycji prof. Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. Jako stypendysta studiował kom­pozycję pod kierunkiem Yorka Hollera i grę na fortepianie u Klausa Oldemeyera w Kolonii. W 2003 r. otrzymał stypen­dium dla krytyka muzycznego, przyzna­wane przez Niemiecką Radę Muzyczną i Die Ernst von Siemens Musikstiftung. Laureat wielu nagród. Dziś mieszka i pra­cuje w Kolonii.

Podróż z Księgą

O swojej debiutanckiej operze opo­wiada tak: - Zaczęło się tak, że we wrześniu 2000 r. - tuż przed rozpoczę­ciem studiów na poznańskiej Akade­mii Muzycznej - pojechałem na kon­kurs dla pianistów i kompozytorów do Sankt Petersburga. Tam zagrałem swo­je utwory, dostałem nagrodę. Ale zda­rzyło się coś jeszcze. Często biorę ze sobą w podróż Biblię. Wtedy też tak było. W pokoju hotelowym przeczyta­łem Księgę Ester. Kiedy dwa lata póź­niej w tymże Petersburgu ogłoszono konkurs na operę kameralną, a jednym z zaproponowanych tematów była właśnie Ester, nie zastanawiałem się długo i stwierdziłem, że to jakiś znak. Zabrałem się do roboty, zostawiłem studia, zaszyłem się u rodziców i pisa­łem po kilkanaście godzin dziennie przez miesiąc. Tak powstała główna część. Resztę dopisałem już po powro­cie do Poznania. Dostałem gotowe li­bretto autorstwa Nikołaja Gola. Ono przesądziło o tym, że postaci potrak­towałem jako jednoznacznie dobre i jednoznacznie złe: papierowe, mario­netkowe. Zły jest więc Aman i jego żo­na Zeresz. Dobry Mordechaj, król Achaszwerosz, no i oczywiście Ester. Kompozycja ma charakter pastiszowy, ironiczny: są w niej elementy z muzy­ki żydowskiej i rosyjskiej. Księga Ester to opis podstępnego pla­nu Amana, który miał doprowadzić do zagłady narodu żydowskiego. Nie po­wiódł się on za sprawą modlitw, po­stów, przenikliwości Mordechaja, a także miłości króla do pięknej Ży­dówki Ester. Na pamiątkę wydarzeń opisanych w tej księdze Żydzi obcho­dzą święto Purim.

Nie do szuflady

Reżyser Michał Znaniecki odnosi się w swojej inscenizacji zarówno do wątku zagłady (traktując go współcześnie), jak i do samego święta, które obchodzi się, odgrywając opisane w Księdze Ester wy­darzenia. Bohaterowie jego spektaklu ja­dą wagonem "do śmierci", po drodze wy­stawiając biblijną opowieść. - Ja napisa­łem "muzykę w muzyce", a reżyser robi "teatr w teatrze" - mówi Praszczałek.

O spektaklu rozmawialiśmy też z Ewą Michnik, dyrektorem wrocław­skiej opery: - Bardzo nam zależy na promowaniu nowej polskiej muzyki. Nasz festiwal Musica Polonica Nova powstał po to, żeby prezentować uz­nanych już kompozytorów, ale też że­by dać szansę młodym, jeszcze nie znanym. To ważne, żeby ich utwo­ry były grane, wystawiane, żeby żyły. Większość z nich pisze "do szuflady". Partytura Tomasza Praszczałka, nagro­dzona już w Sankt Petersburgu, zain­teresowała i mnie, i kierownika mu­zycznego Tomasza Szredera. To jas­ne, że premiera debiutanta jest dla te­atru ryzykiem, ale dzięki niej wszy­scy się uczą: i autor, który konfrontu­jąc swoje dzieło z rzeczywistością, idzie czasem na kompromis, i publicz­ność, która oswaja się z nowymi tren­dami. Myślę, że powstało bardzo cie­kawe przedstawienie ocierające się o teatr jarmarczny: taki, w którym bar­dzo interesujący efekt sceniczny pow­staje z niczego, na przykład wymyśl­ne nakrycie głowy z poduszki. Michał Znaniecki wpisał biblijną historię we współczesność, Ryszard Kaja oprawia ją przepięknymi kostiumami i sceno­grafią. "Ester" po premierze zostanie w naszym repertuarze.

Przedpremiera spektaklu dziś o godz. 19, premiera jutro o tej samej porze. Wieczór otworzy "Hagith" - jednoaktowa opera Karola Szyma­nowskiego z librettem Feliksa Dormanna.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji