Artykuły

Poznań. Opera Know-how z Bogusławskim i Moniuszką

- Chcemy udowodnić, że opera może być egalitarna i demokratyczna - odważnie deklarują organizatorzy festiwalu Opera Know-how. Od 26 sierpnia w Poznaniu. Jednym z ważniejszych punktów ma być premiera opery "Antreprener w kłopotach". To zapomniane dzieło Wojciecha Bogusławskiego.

W tym roku tematem będzie 250-lecie teatru publicznego w Polsce, a głównymi bohaterami - Wojciech Bogusławski i Stanisław Moniuszko - ojcowie polskiej opery narodowej. - Najważniejsza jest dla nas prezentacja zjawisk artystycznych zrodzonych na pograniczu opery i sztuk jej pokrewnych w nowych interpretacjach. Nadajemy im przy tym offowy charakter. Chcemy udowodnić, że opera może być dziedziną egalitarną i demokratyczną oraz podatną na nowe, twórcze odczytania - tak ideę festiwalu, który ma zdjąć z opery piętno sztuki elitarnej i niedostępnej, tłumaczy Marcin Kluczykowski, jeden z organizatorów.

Pierwsze wydarzenia zaplanowano jeszcze przed oficjalnym otwarciem festiwalu. Od 20 do 22 sierpnia w Concordia Design dzieciaki będą tworzyć filmy animowane w ramach warsztatów "Widzi Misie" z animacji poklatkowej. 25 sierpnia w geometrycznym środku Poznania - na skrzyżowaniu ulic Święty Marcin i Gwarnej - odbędzie się happening chóralny "Poznań śpiewa", a dzień później - wernisaż wystawy kostiumów "Chichocze tylko szpilka" w Bibliotece Raczyńskich.

W kolejnych dniach młodsi widzowie będą mogli wziąć udział m.in. w warsztatach didżejskich "Moniuszko re:mix" - niezwykła okazja, by w ten właśnie sposób zmierzyć się z twórczością mistrza opery. A także zobaczyć spektakl "Moniuszko, powiedz mi coś na uszko" w Teatrze Animacji (twórczość kompozytora będzie zilustrowana lalkową scenografią Ewy Fabiańskiej, spektakl reżyseruje Sylwia Maciejewska).

W programie ponadto: prapremiera "Tej! Opyra" kameralna w gwarze poznańskiej (inspirowanej twórczością Juliusza Kubla i Lecha Konopińskiego), pokazy filmów w Nowym Kinie Pałacowym i spotkanie z Moniuszką... w czterech ścianach. W kilku prywatnych mieszkaniach przy ul. Święty Marcin zabrzmią kameralne koncerty pod hasłem "Śpiewniki domowe". 28 sierpnia z kolei w Sali Wielkiej odbędzie się czytanie performatywne libretta "Herminia, czyli Amazonki" Bogusławskiego. Reżyserka, Aleksandra Skorupa, zmierzy się z tematem równouprawnienia płci. Po czytaniu odbędzie się dyskusja "Pilne: Wojciech Bogusławski powiedział".

Jednym z ważniejszych punktów tegorocznego programu ma być premiera opery "Antreprener w kłopotach". To zapomniane dzieło Wojciecha Bogusławskiego, które reżyserka Zuzanna Głowacka i dramaturg Daniel Stachuła chcą przywrócić do życia. Autorem muzyki jest włoski kompozytor Domenico Cimarosa. Twórcy rekonstruują zaginione libretto na podstawie zachowanych recenzji, listów i wspomnień z czasów Bogusławskiego, ale chcą wpisać operę we współczesny kontekst. Premiera - 29 sierpnia w Teatrze Polskim.

Ostatni dzień festiwalu to spotkanie z operową "kuchnią", a konkretnie - garderobą. Wielobarwność kostiumów operowych, proces ich powstawania - to wszystko warte jest rozmowy. Właśnie w takiej dyskusji "Opera dress code" będzie można wziąć udział 30 sierpnia na placu Wolności. Do debaty organizatorzy zaprosili modowych blogerów i projektantów. Festiwal zakończy pokaz mody inspirowanej kostiumem operowym w... fontannie na placu Wolności.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji