Artykuły

Zwierzyniec-Dębica. Teatr Polska gra w sierpniu

Już jutro w Zwierzyńcu Fundacja Kresy 2000 pokaże "Ostatnią Miłość" w reżyserii Samuela Atzmona-Wircera, a 23 sierpnia do Dębicy pojedzie przedstawienie "Jasiu albo Polish Joke" w interpretacji Macieja Podstawnego z Teatru Nowego w Zabrzu. Pokazom spektakli będą towarzyszyć warsztaty i spotkania z twórcami.

Tragikomedia "Ostania Miłość" na podstawie opowiadania Isaaca Bashevisa Singera zostanie zaprezentowana o godzinie 20:00 w Roztoczańskim Parku Narodowym w Zwierzyńcu. "Ostatnia Miłość" to historia o czworgu mieszkańców nowojorskiej kamienicy. Główny bohater, Harry Bendiner, jest 82-letnim polskim Żydem doświadczonym przez los w czasach Holokaustu. Dziś wiedzie dostatnie i spokojne życie w towarzystwie swojego sekretarza, jedynego przyjaciela, jakiego ma. Kiedy do apartamentu obok wprowadza się bogata i piękna wdowa, bohater traci dla niej głowę. Już po jednej rozmowie z kobietą, Harry zakochuje się i składa jej małżeńską propozycję. Odtwórcą głównej roli jest Samuel Atzmon-Wircer - założyciel i wieloletni dyrektor Teatru Yiddishpiel w Tel Awiwie.

Pokaz spektaklu poprzedzą warsztaty aktorskie (m.in. ćwiczenia nad gestem, głosem, rytmem oraz praca z tekstem), które poprowadzi Alicja Jachiewicz-Szmidt, zaś po przedstawieniu odbędzie się spotkanie twórców "Ostatniej Miłości" z widzami.

Kolejnym przedstawieniem, które w sierpniu pojedzie w programie Teatr Polska będzie "Jasiu albo Polish Joke". Mieszkańcy Dębicy będą mogli zobaczyć spektakl Teatru Nowego w Zabrzu w Miejskim Ośrodku Kultury o godzinie 19:00. Przedstawienie Macieja Podstawnego to surrealistyczna komedia o kompleksach Amerykanina polskiego pochodzenia. Bohater ukrywa swoje korzenie przed demoniczną szefową złośliwie tropiącą ślady polskości. Zmęczony jej podejrzliwością Jasiu, za namową wuja, postanawia podawać się za Irlandczyka, bo "Irlandczyków wszyscy lubią". Okazuje się jednak, że ukrywanie prawdziwej tożsamości nie jest takie proste. Spektakl Podstawnego doceniono na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu. Zdobył tam nagrodę za reżyserię oraz nagrody aktorskie dla Anny Koniecznej, Jarosława Karpuka oraz Dariusza Niebudka. Pokazowi w Dębicy będą towarzyszyły warsztaty.

Program Teatr Polska ułatwia dostęp do oferty polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

Inspiracją do powstania Teatru Polska były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miast najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

Do tegorocznej edycji zgłosiło się 91 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 17 przedstawień oraz rekomendowała 5 dodatkowych. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 18 teatrom.

Teatr Polska 2015 to 18 spektakli teatralnych, 87 miejscowości, 174 pokazy w całej Polsce. Program trwa o 29 lipca do 5 grudnia 2015.

Program Teatr Polska organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej na stronie: www.polska.e-teatr.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji