Artykuły

Sopot. Gershwin i flamenco na plaży

Znane kompozycje George'a Gershwina, utwory polskiej muzyki współczesnej oraz dźwięki flamenco na plaży usłyszeć można będzie na rozpoczynającym się w niedzielę 5. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Energa Sopot Classic.

- Gdy organizowaliśmy pięć lat temu festiwal przyświecała nam idea, aby była w Sopocie impreza rozrywkowa prezentująca wysoką kulturę oraz jej związki z innymi dziedzinami sztuki, takimi jak na przykład słowo aktorskie, czy taniec - powiedziała PAP Martyna Urbańczyk z Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot.

Podkreśliła, że podczas tegorocznego festiwalu publiczność będzie miała okazję poznać różnorodne bogactwo muzyki klasycznej, która potrafi się łączyć np. z jazzem. -Chcemy w ten sposób przełamać wciąż żywe stereotypy, że muzyka klasyczna jest zamknięta w filharmoniach, a jej odbiorcy to wyłącznie elitarne grono melomanów - dodała.

Podczas koncertu inauguracyjnego widzowie w Operze Leśnej usłyszą najbardziej znane dzieła George'a Gershwina takie jak "Błękitna Rapsodia", "Amerykanin w Paryżu" oraz arie i duety z jego opery "Porgy and Bess", w tym m.in. "Summertime" i "I Love You Porgy".

- To właśnie ten amerykański kompozytor tworząc w latach 20. i 30. ubiegłego wieku starał się połączyć jazz z muzyką klasyczną i orkiestrową - przypomniała Urbańczyk.

Podczas niedzielnego koncertu wystąpi założona w 1984 r. Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, a na fortepianie zagra wybitny polski pianista jazzowy Adam Makowicz.

Adam Makowicz urodził się w 1940 roku w Czechach, w polskiej rodzinie mieszkającej wówczas na Śląsku Cieszyńskim. Zadebiutował w 1962 r., tworząc wraz z Tomaszem Stańko zespół Jazz Darings. Później współpracował m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, Urszulą Dudziak i zespołem Novi Singers. Na scenie spotkał się także za takimi artystami, jak: Herbie Hancock, Sarah Vaughan i Charlie Haden. Artysta poza jazzem ma w swoim repertuarze także klasykę, m.in. muzykę Fryderyka Chopina.

W koncercie zaśpiewają też artyści z USA - Laquita Mitchell (sopran) oraz Kenneth Overton (bas-baryton)

Pochodząca z Nowego Jorku Mitchell gra wiodące role w takich operach jak m.in. Los Angeles Opera, San Francisco Opera, Houston Grand Opera, Lyric Opera of Chicago, New York City Opera, Washington National Opera oraz Opera Comique w Paryżu.

Overton wychwalany jest przez krytyków muzycznych za połączenie bogatego barytonu ze zróżnicowaną interpretacją, która wydaje się "emanować z głębi ciała i duszy". Debiutował na głównej scenie New York City Opera w 2012 r. rolą Doktora Grenvilla w operze "La Traviata" Verdiego.

Drugi festiwalowy koncert, 5 sierpnia, poświęcony będzie polskiej muzyce współczesnej i odbędzie się w sali PFK Sopot, obok Opery Leśnej. W tym roku przypada 3. edycja Konkursu kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego. W programie środowego koncertu znajdą się utwory kompozytorów, będących członkami jury: samego patrona konkursu, a także Eugeniusza Knapika i Stanisława Moryto. Wykonane zostaną też utwory tegorocznych laureatów: Michała Ziółkowskiego ("Opening Old Wounds") i Artura Słotwińskiego ("Gry miejskie").

- To wyjątkowa szansa, aby zobaczyć zestawienie ucznia i mistrza w dziedzinie kompozycji. Dla samych młodych kompozytorów to z kolei niezwykła okazja, aby móc współpracować i ćwiczyć z profesjonalną orkiestrą - podkreśliła Urbańczyk.

Podczas koncertu PFK Sopot dyrygować będzie Rodrigo Tomillo, który od sezonu koncertowego 2008/2009 jest drugim dyrygentem w Pfalztheater w Kaiserslautern (Niemcy). Jako solistka wystąpi mezzosopranistka Urszula Kryger.

Trzeci festiwalowy koncert to zaplanowany na 7 sierpnia "Flamenco na plaży". Tę andaluzyjską muzykę zaprezentuje włoski wirtuoz gitary ośmiostrunowej Livio Gianola wraz z zespołem i tancerką. Muzycy zagrają na Kulturalnej Plaży Sopotu przy Teatrze na Plaży i Klubie Atelier. To plenerowe wydarzenie będzie jedynym, niebiletowanym koncertem, podczas sopockiego festiwalu.

Gianola jest jedynym gitarzystą flamenco niehiszpańskiego pochodzenia, który komponuje dla renomowanego Ballet Nacional de Espana. Podczas prawie 15-letniej współpracy z wybitnym tancerzem flamenco Antonio Canalesem, stworzył muzykę do kilku baletów. Jego dzieła są prezentowane na całym świecie, na tak prestiżowych scenach jak: hala koncertowa Concertgebouw w Amsterdamie, Teatr Champs Elisees w Paryżu, Teatro de la Zarzuela w Madrycie, Teatr Lope de Vega w Sewilli, Teatr Bunka Kaikan w Tokio, Teatr Kolumba w Buenos Aires, Filharmonia w Kolonii, Teatr Wielki w Szanghaju i Teatr na Akropolu w Atenach.

Finałowy koncert tegorocznego festiwalu odbędzie się 9 sierpnia w sali koncertowej PFK Sopot. Sopockiej orkiestrze pod batutą jej założyciela Wojciecha Rajskiego towarzyszyć będą jako soliści wybitny trębacz Reinhold Friedrich oraz japońska pianistka Erico Takezawa.

Od momentu uzyskania II miejsca w międzynarodowym konkursie ARD w Monachium w 1986 r. Friedrich jest zapraszany na wiele prestiżowych, międzynarodowych scen muzycznych. Spektrum jego twórczości obejmuje najnowsze kompozycje solowe, ale również muzyka dawna grana na oryginalnych instrumentach z epoki, takich jak trąbka barokowa oraz trąbka klapowa.

Urodzona w Hiroszimie Takezawa rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku lat pięciu. W 1984 r. wyjechała do Niemiec, gdzie studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Karlsruhe u Naoyuki Tanedy i Wolfganga Manza. Artystka jest obecnie akompaniatorką w Wyższej szkole Muzycznej w Karlsruhe oraz w Akademii Muzycznej w Bazylei.

Podczas sobotniego koncertu wykonane zostaną utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Johanna Nepomuka Hummela, Josepha Haydna oraz Dymitra Szostakowicza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji