Artykuły

Teatry w Warszawie przed nowym sezonem. Atak prozy

Nowy sezon w warszawskich teatrach będzie należał do literatury. Przede wszystkim do prozy polskiej i francuskiej - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.

Oto część najciekawszych propozycji. Wreszcie w dawnej zajezdni śmieciarek przy ul. Madalińskiego na Mokotowie ma zostać otwarta nowa siedziba Nowego Teatru. Proust w Nowym Teatrze. Sezon w nowej siedzibie Nowego zainauguruje polska premiera "Francuzów" (na zdjęciu) Krzysztofa Warlikowskiego na podstawie "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta. Poza tym w Nowym reżyserować będzie głośny szwedzki artysta Marcus Öhrn, a w cyklu dla dzieci "Piotrusia Pana" przygotuje Łukasz Kos. Nowa scena gościć będzie pokazy gwiazd z zagranicy: choreografów takich jak Jérčme Bel, Alain Platel czy Meg Stuart oraz klasyków teatru dokumentalnego, jak Rimini Protokoll.

Houellebecq w TR Warszawa

Na nowy budynek od lat czeka też TR Warszawa. Na razie teatr Grzegorza Jarzyny zaprosi widzów na działkę przy pl. Defilad, gdzie kiedyś ma stanąć jego siedziba, wspólna z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zaprezentowane zostaną renderingi projektu architektonicznego.

Po latach zastoju TR chce znów być miejscem kreowania nowych zjawisk. 19 listopada odbędzie się w nim premiera "Możliwości wyspy" według Michela Houellebecqa, powieści ze świata przyszłości, w którym człowiek za pomocą technologii klonowania przezwyciężył barierę śmierci. Adaptacja książki to debiut Magdy Szpecht, studentki krakowskiej PWST. Jej projekt "Dolphin_Who_Loved_Me", poświęcony relacji ludzi i delfinów, nagrodzony był na festiwalu Berlin 100° nagrodą jury i prezentowany na festiwalach w Marsylii i Hanowerze.

Jesienią teatr powtórzy cykl małych form "Teren TR", którego kuratorem jest Roman Pawłowski - nowy wicedyrektor sceny, wieloletni krytyk teatralny "Wyborczej".

W wersjach rozszerzonych do pełnospektaklowych wymiarów do repertuaru Rozmaitości wejdą "Ewelina płacze" Anny Karasińskiej, gdzie Rafał Maćkowiak, Maria Maj i Adam Woronowicz grają stażystów zaangażowanych zamiast Maćkowiaka, Maj i Woronowicza, oraz "GRIND/R" Piotra Trojana - zapis przygód użytkownika gejowskiej aplikacji do nawiązywania kontaktów seksualnych.

W Studiu Chutnik i taniec...

W Teatrze Studio dyrektor Agnieszka Glińska wyreżyseruje "Cwaniary" Sylwii Chutnik - powieść o kobiecych mścicielkach z pogranicza warszawskiego łotrzykowskiego folkloru i komputerowego mordobicia. Spektakl będzie koprodukcją z krakowskim festiwalem Boska Komedia, podczas którego odbędzie się grudniowa premiera. W Pałacu Kultury pojawią się również Kuba Kowalski i Julia Holewińska (znani m.in. z "Wichrowych Wzgórz").

Studio stanie się też stałym miejscem prezentacji nowych spektakli tańca współczesnego w ramach wspólnego programu Instytutu Muzyki i Tańca oraz Biura Kultury m.st. Warszawa. Jak zapowiada wicedyrektor IMiT Joanna Szymajda, kuratorami pierwszej odsłony "Scena tańca w Studio" mają być krytyczka Jadwiga Majewska i ceniony choreograf Mikołaj Mikołajczyk. Na scenie pojawią się m.in. poszukujące, kameralne przedstawienia Agaty Maszkiewicz, Joanny Leśnierowskiej czy odtańczone przez Tomasza Wygodę solo "Niżyński. Święto snów". Ale też bardziej tradycyjne (i większe) spektakle Polskiego Teatru Tańca z Poznania i Kieleckiego Teatru Tańca. To ciekawa wiadomość. Dotąd najważniejszym adresem dla nowego tańca w stolicy pozostawała offowa przestrzeń Komuny Warszawa.

W Powszechnym Tokarczuk, Wyrypajew i radziecki klasyk

Na największe wydarzenie w Powszechnym zapowiada się adaptacja "Ksiąg Jakubowych" Olgi Tokarczuk. Głośną powieść historyczną o żydowskim heretyku i charyzmatycznym przywódcy Jakubie Franku wzięła na warsztat Ewelina Marciniak. Reżyserka zrealizowała dwa bardzo udane spektakle inspirowane literaturą: "Morfinę" Szczepana Twardocha w Katowicach i "Portret damy" Henry'ego Jamesa w Gdańsku. Marciniak kreuje własny teatralny świat, oparty na dynamicznym aktorstwie, pulsujących rytmach i efektownych obrazach.

Dyrektor Paweł Łysak wystawi "Krzyczcie, Chiny!" klasyka radzieckiej awangardy Sergiusza Trietiakowa o neokolonialnym wyzysku zachodniego kapitału w Trzecim Świecie. Konsultantem przy spektaklu Łysaka będzie Sławomir Sierakowski. Premiera "Krzyczcie, Chiny!" pod koniec października.

Ponadto w Powszechnym Maja Kleczewska pokaże "Hamleta", a w ramach koprodukcji z Łaźnią Nową świetnie znany warszawskiej publiczności Rosjanin Iwan Wyrypajew wyreżyseruje swój nowy dramat "Nieznośnie długie objęcia". Tłumaczka Agnieszka Lubomira Piotrowska zapowiada: - To absolutnie nowy krok w twórczości Wyrypajewa. Tekst głęboki i jednocześnie ironiczny, zabawny, rozpoczynający się niemal jak thriller erotyczny. Dzieje się w Nowym Jorku i Berlinie. Mówi w przepiękny sposób o momencie śmierci, przejściu na drugą stronę.

Litewskie "Dziady" na urodziny Narodowego

Trwać będą obchody 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Rocznica to zarazem urodziny Teatru Narodowego. Z tej okazji czołowy litewski reżyser Eimuntas Nekrošius wystawi tam "Dziady". Nekrošius wspominał niedawno, że o inscenizacji tego dzieła myślał już w latach 80. w radzieckim jeszcze Wilnie. - Ministerstwo kultury powiedziało: "W żadnym wypadku". Nie uzasadnili odmowy. Wiadomo, o co chodziło: "Dziady" są antyrosyjskie, antyimperialne, w końcu jest tam dużo tematów na owe czasy zakazanych - mówił reżyser Polskiej Agencji Prasowej.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, Konrada w Narodowym zagra Grzegorz Małecki. Do roli tej rozważany miał być też Dawid Ogrodnik.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji