Artykuły

Olsztyn. Nagrodzone Demoludy i plany na nowy sezon

Tymczasem olsztyński teatr zajmuje się dopinaniem dziewiątej edycji Demoludów zaplanowanego na 20-24 października. Piotr Filipowicz zaznacza, że wszystkie spektakle ma łączyć temat postrzegania władzy przez pryzmat ostatnich 25 lat wolności.

Olsztyńska instytucja została laureatem Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej. - Bardzo się cieszymy - mówi dyrektor przeglądu i dodaje, że zaawansowane są prace nad programem kolejnej edycji.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Demoludy" prezentuje sceniczne dokonania krajów, które kiedyś należały do socjalistycznego bloku. Organizatorzy przeglądu określają go jako "prowokację międzykulturowego dialogu wśród bliskich sąsiadów o podobnym losie w historii najnowszej".

Demoludy regularnie doceniane

Wydarzenie za każdym razem odnotowują kroniki teatralne w całej Polsce. Teraz festiwal doceniono również za granicą. Demoludy zostały bowiem laureatem Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej za rok 2014. Wyróżnienie przyznawane jest za wkład w rozwój współpracy kulturalnej między krajami Grupy Wyszehradzkiej, czyli nieformalnego zrzeszenia Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Laureata wybierają ministrowie kultury tych państw. Co roku zwycięzca pochodzi z innego kraju. Tym razem zgłaszane były propozycje z Polski.

- Oprócz Demoludów było kilka innych projektów, bardzo się cieszymy, że właśnie my wygraliśmy. To bardzo prestiżowa nagroda - podkreśla Piotr Filipowicz, dyrektor festiwalu. I wyjaśnia, że laureat oprócz dyplomu i statuetki otrzymuje 20 tys. euro. - W całości przeznaczymy tę kwotę na dofinansowanie przeglądu - zapewnia. Wręczenie nagrody odbędzie się w przyszłym roku, podczas kolejnego spotkania ministrów kultury, które odbędzie się w Czechach.

Tymczasem olsztyński teatr zajmuje się dopinaniem dziewiątej edycji Demoludów zaplanowanego na 20-24 października. Piotr Filipowicz zaznacza, że wszystkie spektakle ma łączyć temat postrzegania władzy przez pryzmat ostatnich 25 lat wolności.

Artyści ze wschodniej Europy

Podczas dotychczasowych ośmiu odsłon Demoludów w Olsztynie zaprezentowało się ponad 60 spektakli i 25 czytań performatywnych. Odbyło się też blisko sto wydarzeń towarzyszących, w tym koncertów, wystaw, warsztatów, projekcji filmowych i spotkań z twórcami. W festiwal zaangażowanych było ponad tysiąc artystów z Polski, Rosji, Białorusi, Mołdawii, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Słowenii, Serbii, Bośni, Czech, Słowacji, Węgier, Kosowa, Ukrainy i Litwy.

Patronatem medialnym Demoludów jest "Gazeta Wyborcza".

Jubileusze "Jaracza"

We wrześniu teatr obchodzić będzie aż dwie rocznice: 90 lat istnienia placówki w Olsztynie oraz 70 lat polskiej sceny w stolicy regionu. Pierwsza premiera, którą przygotowują aktorzy, odbędzie się na scenie wyjazdowej - 4 września w Mrągowie. Będzie można wówczas zobaczyć spektakl "Najwięcej samobójstw zdarza się w niedzielę".

Sezon w Olsztynie rozpocznie się 19 września premierą "Świętoszka" Moliera. - Tego dnia zaprosimy także widzów do wspólnego jubileuszowego zdjęcia na schodach naszego budynku - zaprasza Maciej Lewandowski, rzecznik prasowy teatru.

W październiku z kolei na olsztynian czeka premiera na Scenie Margines, a w listopadzie, 70 lat po tym, jak w olsztyńskim teatrze po raz pierwszy padły ze sceny polskie słowa, odbędzie się premiera "Tanga" Mrożka.

W sezonie artystycznym 2015/2016 zaplanowanych jest w sumie dziesięć spektakli premierowych oraz dwa festiwale - opisane Demoludy oraz Olsztyńskie Spotkania Teatralne, w których w tym roku będzie można uczestniczyć wyjątkowo w kwietniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji