Artykuły

Łódź. Minister Omilanowska z wizytą w EC1

- Łódź jest miastem o ogromnym potencjale kulturowym, który do tej pory nie był wykorzystywany - mówi minister kultury Małgorzata Omilanowska.

- W Łodzi jest najlepsze muzeum sztuki współczesnej, tu jest ogromna tradycja wytwórni filmowej i szkoły filmowej, tu są dobre tradycje muzyczne. To jest miasto, które ma wielkie możliwości, dużo dobrych instytucji, ale ciągle jeszcze myślę, że nie osiągnęło tej rangi i marki kulturowej w Polsce, na jaką zasługuje - powiedziała w Łodzi Omilanowska w czasie zwiedzania zrewitalizowanej dawnej elektrociepłowni EC1.

Służby prasowe rządu i ministerstwa kultury zapowiadały, że szefowa resortu kultury oraz prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podpiszą w poniedziałek list intencyjny ws. współprowadzenia przez MKiDN i miasto instytucji "EC1 Łódź - Miasto kultury". Dzięki temu działalność kulturalna w zrewitalizowanej dawnej elektrociepłowni EC1 wsparta byłaby także przez budżet centralny. Podawano także, że list ma dotyczyć utworzenia współprowadzonego Narodowego Centrum Kultury Filmowej.

Jednak na spotkaniu m.in. z mediami podczas zwiedzania zrewitalizowanej elektrociepłowni EC1 szefowa resortu kultury zapowiedziała, że przygotowywane są "ostatnie szczegóły i dogranie projektu, o którym we wtorek poinformuje premier Ewa Kopacz na konferencji prasowej".

Przyznała, że celem prowadzonych od dłuższego czasu rozmów między miastem i ministerstwem jest sformułowanie takiej postaci prawnej, która pozwoli podjąć miastu współpracę z MKiDN "w kwestii rozsądnego i właściwego zagospodarowania przestrzeni EC1".

Zdaniem Omilanowskiej przygotowany projekt "będzie bardzo dobrą dźwignią dla działań w obszarze kultury na następne dziesięciolecia dla miasta". Spowoduje także - jej zdaniem - że Łódź zyska nowe miejsce, które będzie z nią kojarzone.

Przyznała, że resort kultury zaangażował się w projekt, któremu patronuje premier Ewa Kopacz, aby wykorzystać przestrzenie stworzone dzięki ogromnemu zaangażowaniu środków unijnych i uratowaniu wielkiego zespołu industrialnego EC1 dla kultury "w sposób przemyślany, rozplanowany na wiele lat na naprawdę wielowątkową działalność".

- Działalność, która będzie wsparta nie tylko przez środki lokalne, ale także przez budżet centralny - zaznaczyła.

Rewitalizacja budynków zabytkowej elektrociepłowni EC1 prowadzona jest od kilku lat. Projekt, obejmujący obiekty usytuowane na powierzchni blisko 40 tys. m kw. podzielony został na dwie części - EC1 Wschód i EC1 Zachód.

Wschodnia część pełnić ma funkcje kulturalno-artystyczne - ma tu powstać m.in. centrum sztuki filmowej, biblioteka, galeria i teatr dźwięku. Jesienią tego roku ma zostać otwarte najnowocześniejsze w Europie planetarium. Obecnie zrewitalizowana część obiektów wynajmowana jest na działalność kulturalno-rozrywkową; organizowane są tu koncerty, przedstawienia, konferencje.

W części zachodniej EC1 powstaje Centrum Nauki i Techniki, czyli ośrodek edukacyjno-wystawienniczy zajmujący się promocją nauki i rozwoju techniki. Wartość całego projektu wynosi 274 mln zł brutto, z czego niemal 83 mln zł to unijne dofinansowane.

EC1 stanowi część Nowego Centrum Łodzi - projektu rewitalizacyjnego obejmującego ponad 90 ha pow. w samym centrum miasta. W centralnej jego części znajduje się budowany podziemny dworzec multimodalny Łódź Fabryczna wraz z tunelem oraz otaczającymi go ulicami.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji