Artykuły

Częstochowa. Piosenki Henryka Warsa i inne atrakcje

"Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Sex appeal", "Na pierwszy znak", "Piosenka o zagubionym sercu"... Znacie? To z pewnością chętnie usłyszycie po raz kolejny. Nie znacie? Te zaległości trzeba koniecznie trzeba nadrobić. Okazja nadarzy się już w sobotę 11 lipca za sprawą II Festiwalu Retro Częstochowa.

Ubiegłoroczna pierwsza edycja festiwalowej imprezy zaskoczyła wszystkich. Na placu Biegańskiego zgromadziły się tłumy. Okazało się, że muzyka retro kręci zarówno starszą jak i znacznie młodszą publiczność. Podobnie było na wieczornym afterparty w klubie Tori. Taki rejwach zrobiła w Częstochowie grupa Makabunda. Zespół założył Wojciech "Broda" Turbiarz, lider i wokalista zespołu Habakuk. Makabunda serwuje tanga i fokstroty powstałe w okresie międzywojennym (oczywiście w nowych autorskich aranżacjach). Szesnaście szlagierowych utworów trafiło na debiutancki krążek zespołu - "Dla pani wszystko", który ukazał się dwa lata temu. Makabundę nagrodzono Złotym Liściem Retro, przyznanym na Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga. Co ciekawe, taką samą nagrodę otrzymała również inauguracyjna edycja Festiwalu Retro Częstochowa.

Muzyka retro kręci Częstochowę

- Myślę, że pomysł odświeżania szlagierów chwycił - mówi Wojciech "Broda" Turbiarz, lider Makabundy i pomysłodawca festiwalu. - Choć gdy dwa lata temu, na początku działalności Makabundy, graliśmy koncerty na małych plenerowych scenkach, odzew był dobry, ale znacznie mniejszy. Ta festiwalowa formuła i ten rozmach musiały trafić do publiczności. Trochę nieskromnie powiem, za sprawą festiwalu, udowodniliśmy, że za stosunkowo niewielkie pieniądze, można zrobić naprawdę fajne show. Dotychczas na placu Biegańskiego nie było podobnej, ogólnodostępnej imprezy. Spokojnie mogłaby to być telewizyjna produkcja. Skoro festiwale w Opolu czy Mrągowie mogą być prezentowane, czemu nie festiwal w Częstochowie? Być może to kolejne wyzwanie, które warto sobie postawić - dodaje muzyk.

Przypomnijmy, że podczas ubiegłorocznej imprezy na scenie pojawili się m.in. Marian Opania, Iwona Chołuj, Cezary Studniak, Mariusz Kiljan i Katarzyna Pakosińska.

- Mariusz wystąpi także i w tym roku. Z kolei nasza współpraca z Kasią Pakosińską rozwinęła się mocno. Nagrywamy razem piosenki Zuli Pogorzelskiej, gwiazdy przedwojennych kabaretów. Rozmawiamy także o jakiejś festiwalowej formule. To do-wód, że za sprawą festiwalu zrodziło się coś jeszcze. Myślimy też o innych płytach z utworami przygotowywanymi na Retro. Chcemy, żeby one przetrwały - zaznacza Turbiarz.

Piosenki Henryka Warsa

O ile pierwsza impreza retro dedykowana była różnym twórcom, teraz wieczorny koncert galowy ma jednego bohatera - Henryka Warsa.

- Tegoroczny koncert postanowiliśmy zatytułować "Już nie zapomnisz mnie". To tytuł jednej z piosenek skomponowanych przez Henryka Warsa. Gdy o nim mówimy, każdy coś kojarzy: tworzył muzykę do filmów, jest autorem piosenek... Jeśli jednak zapytamy o konkretne tytuły - robi się problem. Potem przychodzi zdziwienie "Ach, jak przyjemnie" czy "Miłość ci wszystko wybaczy" to jego? Rzeczywiście znam to dobrze. To dowód, że bardziej kojarzymy wykonawców niż autorów piosenek. I właśnie dlatego postanowiliśmy przedstawić twórczość jednego kompozytora - zaznacza lider Makabundy.

Goście, goście, goście...

Podczas galowego koncertu, który rozpocznie się o godz. 20.10 Makabundzie towarzyszyć będą m.in. Jan Nowicki, Krystyna Tkacz, Marika, Ifie Ude, Justyna Krysiak, Adam Łoniewski czy Justyna Jary.

- Nie mieliśmy problemu z zachęceniem gości do udziału w koncercie. Chętnych było znacznie więcej osób, ale ze względu na terminy, nie było to możliwe. Jeśli miasto będzie nadal zainteresowane cyklicznością tej imprezy, a wszystko wskazuje, że tak, to na następne lata mamy "zaklepanych" kilka osób, które bardzo chciałby wystąpić - śmieje się pomysłodawca imprezy.

Gościem będzie także Czesław Mozil. Znany muzyk jako Sztefan Wons, nagrał z Makabudną piosenkę "Salem alejkum", która trafiła na płytę "Dla pani wszystko". Tego utworu, skomponowanego przez Henryka Warsa, nie braknie i w repertuarze sobotniego występu.

Co jeszcze zabrzmi?

Będą wspomniane "Sex appeal", "Na pierwszy znak", "Piosenka o zagubionym sercu", "Miłość ci wszystko wybaczy", ale też "Najlepiej w głowie mieć szum" czy "Lwów jest jeden na świecie" (bardziej znane jako "Tylko we Lwowie"). Nie braknie i mniej znanych utworów, które zdaniem organizatorów, warto przypomnieć częstochowskiej publiczności.

Na scenie pojawią się tancerze wrocławskiego Teatru Capitol. Całość uzupełnią wyświetlane na telebimie fragmenty filmów, do których muzykę skomponował Wars.

Tyle o wieczornym finale, a co wcześniej?

Od godz. 16 na placu Biegańskiego będziemy mieli choćby pokazy żonglerki czy grupy rekonstrukcyjnej. Nieco ponad godzinę później rozpoczną się muzyczne atrakcje. Jako pierwszy na scenie pojawi się zespół Pompadur czyli "trupa dworsko-podwórzowa; twórcza, wytworna, czasem z lekka makabryczna" (przynajmniej tak sama się przed-stawia). Grupa serwuje melancholijne ballady, songi kabaretowe, zabawne muzyczne opowieści w stylu noir czy porywające tanga. Śpiewa o miłości, burzliwych rozstaniach, tajemnicach.

Po tym koncercie sceną zawładnie Warszawskie Combo Taneczne pod kierownictwem Jana Młynarskiego, syna Wojciecha. W ubiegłym roku to właśnie ta forma-cja prowadziła wieczorne afterparty, teraz wystąpi na scenie głównej. Zespół ma na swoim koncie krążek "Przyznaj się", na który trafiło szesnaście piosenek. I to pewnie ten właśnie materiał grupa przedstawi w Częstochowie. Usłyszymy więc choćby "Ach te Rumunki", "Bal na Gnojnej", "Siekiera motyka", "Syn ulicy" czy "Warszawo Ma".

Wstęp na festiwal i afterparty jest wolny. Impreza odbywa się w ramach miejskiej akcji "Aleje, tu się dzieje".

Program festiwalu

plac Biegańskiego

godz. 16 - pokazy, żonglerka, grupa rekonstrukcyjna, Studio Tańca Swingowego Swingout.pl

godz. 17.15 - Pompadur

godz. 18.30 - Warszawskie Combo Taneczne

godz. 20.10 - koncert "Już nie zapomnisz mnie" Makabunda (wśród gości m.in. Czesław Mozil, Mariusz Kiljan, Jan Nowicki, Krystyna Tkacz, Marika)

Klub Tori (ul. Racławicka 2)

godz. 22.30 - afterparty ALEgancKA Kapela

Dodatkowe atrakcje:

stoiska Jurajskiego Jarmarku Staroci, pokaz zabytkowych samochodów, stoiska gastronomiczne, losowanie nagród, Retro FotoBudka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji